V rámci roku Božího milosrdenství, který začne 8. prosince, může kněz udělit rozhřešení ženě, která podstoupila umělé přerušení těhotenství, pokud svého činu upřímně lituje.

Oznámil to papež František v dopise, který byl zveřejněn v úterý.

"Jsem dobře obeznámen s tlakem, který vede ženy k takovému rozhodnutí. Vím, že je to existenční i morální utrpení," napsal ve svém oznámení.

Odborníci však jakoukoliv zásadní změnu v učení církve odmítají. "Potrat je stále považován za smrtelný hřích. František jen dovolil udělit milosrdenství každému, kdo o něj požádá s čistým srdcem," prohlásil křesťanský komentátor L. Allen Junior.

Papež se už dříve pokusil zmírnit některé striktní zásady církve. Svým působením se snaží znovu získat popularitu, kterou římskokatolická církev ztratila především po odhalení skandálu s pedofilními kněžími.

Náklonnost veřejnosti, především mladých lidí, si získal svým vstřícným postojem k homosexuální komunitě. Aktivně se zapojuje i do světové politiky. Odsoudil konflikt v Sýrii, apeloval rovněž na ruského prezidenta Vladimira Putina, aby zastavil válku na Ukrajině.

Začátek svatého roku se kryje s 50. výročím konce koncilu z let 1962–1965, který měl za cíl více otevřít církev světu. Svatý rok je podle křesťanské tradice rokem odpuštění trestů za spáchané hříchy. Jeho tradice byla založena na konci 13. století.

Naposledy Svatý rok vyhlásil papež Jan Pavel II. v období let 2000 a 2001. Tehdy Vatikán navštívilo 30 milionů poutníků.