Budapešťské Východní nádraží (Keleti) bylo dnes dopoledne na několik hodin uzavřeno a lidé byli vyzváni, aby budovu i všechna nástupiště opustili. Později na něj policisté pustili běžné cestující, nikoliv však migranty.
Stovky jich odsud v pondělí odjely do Rakouska a Německa. České dráhy sdělily, že zatím nemají zprávy o celkovém dopadu uzavření nádraží Keleti na spoje mezi Českem a Maďarskem.
Agentura APA napsala, že na nádraží i v jeho okolí vládla chaotická situace, protože tisíce migrantů se i v úterý chtěly dostat do spojů vypravovaných do západoevropských zemí.
Policisté podle MTI zablokovali přístupy na nástupiště, včetně podchodů a množství běženců stálo před policejními kordony i za nimi na nástupištích. Agentura Reuters napsala, že stovky rozčílených lidí demonstrovaly před uzavřenými branami a hlasitě se domáhaly jejich otevření.
Migranti mávali jízdenkami, které si koupili poté, co v pondělí už mohly více než tři tisíce uprchlíků nastoupit do vlaků a odjet do Rakouska a Německa.
"Uprchlíci před budovou nádraží křičí, pískají a skandují "we want go to Germany" a podobně. Z osobních rozhovorů vyplynulo, že neví, proč je vyhnali a že jim nikdo neřekl, co bude dál," popsal v úterý večer editor Aktuálně Jakub Plíhal z místa.
Kvůli náporu uprchlíků se v úterý dopoledne zavřelo budapešťské nádraží Keleti
Po několika hodinách směli na nádraží vejít běžní cestující se zakoupenou jízdenkou, ne však migranti. "Je to šílené," řekl podle AP dobrovolník egyptsko-maďarského původu, který nesl malého chlapce, jenž se v chaosu ztratil svým rodičům. "Takový zákaz cestování nic nevyřeší," dodal.
Napjatá situace v Budapešti panovala i večer, kdy několik tisíc běženců demonstrovalo nejen u nádraží, ale i v přilehlém podchodu. Humanitární organizace Migration Aid vyzvala Maďarsko, aby migrantům, kteří přespávají na zemi, poskytlo jídlo, matrace a přikrývky. Podle nepotvrzených zpráv médií maďarské úřady zamýšlely odvézt migranty od nádraží autobusy.
Vládní mluvčí Zoltán Kovács na dotaz Reuters ohledně důvodu uzavření Východního nádraží uvedl, že Maďarsko se snaží vyhovět právním předpisům Evropské unie, což znamená, že každý, kdo chce cestovat uvnitř EU, musí mít platný pas a schengenská víza.
V pondělí však podle všeho málokterý migrant, který odjel z Budapešti do Rakouska, těmto požadavkům vyhovoval.
Muhammad, 24letý ekonom ze syrského Halabu, řekl, že na nádraží Keleti zažil nejhorší zmatek za svoji cestu z válkou zmítané Sýrie. Za 200 eur si koupil lístek na vlak do Mnichova poté, co mu policisté v pondělí řekli, že bude moci odjet. Nicméně v úterý mu zabránili v tom, aby vešel na nástupiště s vysvětlením, že nemá platné vízum pro Německo.
Mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský po zprávách o uzavření Keleti řekl, že vlaky by měly podle informací z Maďarska odjíždět z jiných nádraží. Nejméně jeden ranní spoj z Budapešti, který již do Česka dorazil, byl ale podle něj o více než půl hodiny opožděn zřejmě právě kvůli zásahu souvisejícímu s uprchlíky.
Problémy panují nejen na maďarské železnici, se zpožděním musejí počítat i řidiči aut, kteří jedou po dálnicích. Rakousko na hlavních hraničních přechodech s Maďarskem obnovilo kontroly. Podle maďarské informační služby se u jednoho z nich vytvořilo šestikilometrová kolona.
Maďarské ministerstvo vnitra oznámilo, že do země do úterka přišlo přes 156 tisíc "ilegálních migrantů", z nichž 142 tisíc tamní úřady požádali o azyl. Je mezi nimi 45 tisíc Syřanů.
Kvůli náporu uprchlíků se v úterý dopoledne zavřelo budapešťské nádraží Keleti
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist