Softwarové firmy se potýkají s nedostatkem "ajťaček", o ženský potenciál v oblasti IT ale nechtějí přijít a ženy cíleně hledají. Česká vývojářská společnost STRV proto spouští platformu LadyTech, v rámci níž se snaží do technologické branže dostat více dam.

"Chceme ženy nadále inspirovat, motivovat a dodávat jim odvahu, že do technologického světa patří," řekl výkonný ředitel STRV David Semerád. Zatím jich ve stočlenném týmu pracuje patnáct. Tento počet by ale mohlo zvednout i otevření nového vývojářského centra v Brně. Společnost ale není jediná, která chce svůj tým posílit o více žen. Podobně jsou na tom například Avast, AT & T, Google, Honeywell, Microsoft, T–Mobile nebo Průmstav.

"Žen zaměstnaných v informačních technologiích je méně než deset procent a je to vinou nás všech. Firmám uniká 50 procent talentů na pracovním trhu a ženám možnost dobře placené, neustále se vyvíjející, flexibilní a zajímavé práce," uvedla Dita Přikrylová, zakladatelka projektu Czechitas, který se věnuje vzdělávání žen v IT.

Otázku přítomnosti žen v IT světě rozpoutal i náborový inzerát firmy OneLogin v Americe. Na něm se nedávno objevila pohledná žena, za což se na firmu snesla vlna kritiky. "Negativní názory na tuto reklamu jsou příkladem toho, jak téma sexismu zamořuje technologický svět," řekla Isis Anchaleeová, jejíž obličej vzbudil pochybnosti, jestli jde o modelku, nebo skutečně o vývojářku.

Odpověď přinesla samotná inženýrka, která jako vzkaz poslala na Twitter vlastní fotku s hashtagem #IlookLikeAnEngineer. A spustila tím naprosto spontánní kampaň, jež má upozornit na předsudky o práci v IT světě.

V současné době je na sociální síti více než padesát tisíc hashtagů z celého světa. Umístili je sem ženy i muži, kteří se snaží bortit stereotypní představy o lidech ze světa IT. Otevírají také otázku diverzity ve firmách, kde stále drtivou část pozic obsazují muži.