Radikálové z hnutí Islámský stát zničili Baal-Šaminův chrám, jednu z nejcennějších památek z komplexu antických ruin středosyrského města Palmýra. Podle agentury AP to v pondělí sdělili aktivisté syrské opozice.
Podle syrské organizace ochránců lidských práv SOHR, která sídlí v londýnském exilu, vyhodili islamisté chrám do vzduchu už před měsícem, zatímco aktivista Usáma Chatib z Turecka uvedl, že chrám byl zbořen v pondělí. Oba zdroje se opírají o svědectví lidí, kteří zůstali v Palmýře. Podle nich islamisté zničili i část slavné antické kolonády.
Generální ředitelka UNESCO Irina Bokovová dnes zničení chrámu označila za "další válečný zločin a značnou ztrátu pro syrský lid i pro lidstvo". Pachatelé se podle Bokovové "musejí za své činy zodpovídat".
"Vyzývám mezinárodní společenství, aby zůstalo jednotné vůči tomuto opakovanému plenění kultury," vyzvala ředitelka UNESCO v prohlášení.
Podle ní IS sice zabíjí lidi a ničí památky, ale "nedokáže vymazat dějiny a nezabrání vymazaní této velké kultury z paměti světa". Přes všechny překážky a fanatismus lidská tvořivost zvítězí a budovy a památky budou obnoveny, ujistila Bokovová.
Chrám byl poškozen již v minulosti při střetech mezi vládními vojsky a opozicí. Jeho poškození před dvěma lety dovedlo organizaci UNESCO k zařazení Palmýry na seznam ohrožených památek.
Islamisté dobyli Palmýru v květnu a oblast, kde se nacházejí antické památky, poté zaminovali. Ve čtvrtek radikálové zavraždili na náměstí před muzeem jednaosmdesátiletého syrského archeologa a dlouholetého kustoda sbírek antické Palmýry. Dosud tam zničili jen několik muslimských svatyní, protože se podle nich používaly k "pohanským" praktikám.
Palmýra leží na okraji pouště přiléhající na východě k irácké provincii Anbár, která je v rukou IS. Její výhodnou polohu už ve starověku využívaly karavany se zbožím. Stavby staré 2000 let včetně pozůstatků antických chrámů, vítězného oblouku, kolonády se stovkami sloupů a amfiteátru se nacházejí na jihozápadě města.
V pátek příslušníci IS zničili za pomoci buldozerů křesťanský klášter Mar Elian ve městě Karajtín v provincii Homs, který byl založen před více než 1500 lety.
"Myslím, že se obáváme o téměř všechny památky v Sýrii. Nic není v bezpečí," řekla k tomu AP generální ředitelka UNESCO Irina Bokovová. Islámský stát na kulturu a historické dědictví podle ní hledí přesně opačně než její organizace.
Islamisté také tvrdě vydrancovali Mari, někdejší starověké sumerské město v Sýrii. V nedávné době také likvidovali památky v severoiráckých městech Mosulu a Nimrúdu.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist