Makedonie o víkendu fakticky ukončila blokádu hranice s Řeckem, kterou zavedla ve čtvrtek ve snaze zabránit nekontrolovanému proudění běženců do země. Uprchlíci totiž v sobotu ostrahu prolomili a za posledních 24 hodin se tak přes Makedonii do Srbska dostalo přes 5000 běženců, kteří míří do Maďarska a dále do západních zemí Evropské unie. Řecko, jehož ostrovy se potýkají s náporem běženců připlouvajících z Turecka, dále trajektem převáží do Atén tisíce uprchlíků.

V neděli obří trajekt Eleftherios Venizelos, který Řecko vyčlenilo na přepravu běženců z ostrovů na pevninu, dopravil do Atén asi 2500 lidí, převážně Syřanů. Pro loď to byla již třetí taková plavba. Z Atén se pak běženci co nejrychleji snaží dostat k hranicím Makedonie, dále přes Srbsko do Maďarska, odkud nejčastěji míří do Německa, Nizozemska, Norska či Švédska.

Situace na hranicích Makedonie a Řecka se v závěru týdne kvůli blokádě značně vyhrotila. Makedonská policie v sobotu použila omračující granáty, aby zastavila tisíce běženců, které se snažila na hranicích zadržovat. Skopje se napětí pokusilo zmírnit tím, že migranty pouštělo do země po částech. Agentury AP a Reuters v neděli informovaly, že cesta přes hranici je opět volná.

Další komplikace se v budoucnu čekají na hranicích mezi Srbskem a Maďarskem, kde Budapešť horečně staví plot, který má přílivu běženců zabránit. Takzvaná balkánská uprchlická cesta by se poté mohla změnit přes Chorvatsko a Rakousko, aby se Maďarsku vyhnula.

Německo, které je jednou z hlavních cílových zemí, o víkendu ohlásilo nepokoje ze saského Heidenau nedaleko hranic s Českou republikou. Během páteční a sobotní noci se zde policie střetla s příznivci krajní pravice, kteří demonstrovali proti ubytovávání azylantů ve městě. V pátek si střety vyžádaly přes 30 zraněných policistů. V pondělí se do Heidenau chystá vicekancléř Sigmar Gabriel.

Německo kvůli uprchlické krizi žádá sjednocení azylové politiky Evropské unie a spravedlivé přerozdělení běženců mezi unijní státy. Německý ministr pro hospodářskou spolupráci a rozvoj Gerd Müller prohlásil, že Evropská komise s hledáním řešení příliš otálí. Komise kritiku odmítla.

Cesta přes Řecko není jedinou trasou, po které uprchlíci do Evropy proudí. Hojně využívaná je i takzvaná jižní cesta přes Středozemní moře do Itálie, kam od začátku roku dorazilo na 105 tisíc imigrantů. Plavidla pašeráků nejčastěji vyplouvají z rozvrácené Libye. Evropské lodě u břehů této severoafrické země jen za sobotu zachránily na 4400 běženců.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist