Tureckem v pondělí otřásla série útoků, jejichž terčem se stal i americký konzulát v Istanbulu a tamní policejní stanice. Na americký zastupitelský úřad spustily v pondělí ráno palbu dvě útočnice, nikoho ale nezranily, uvedl istanbulský guvernér. Jednu z nich už policie zadržela, po druhé se stále pátrá.

Oběti na životech a zraněné si však naopak vyžádal bombový útok na istanbulskou policejní stanici, kde podle agentury Reuters během následné přestřelky s policisty zemřeli čtyři lidé včetně policejního pyrotechnika. Další čtyři policisté zahynuli při bombovém útoku na jihovýchodě Turecka poblíž hranic s Irákem a Sýrií.

Americký konzulát ve čtvrti Sariyer na severu Istanbulu se dostal pod palbu v pondělí ráno. Podle místního guvernéra byly pachatelkami dvě ženy, které bezprostředně po činu utekly, policie poté celou oblast uzavřela. Jednu z údajných útočnic se podařilo zadržet v úkrytu v nedalekém domě - podle agentury Dogan utrpěla žena při přestřelce s policií zranění.

Vyšetřovatelé podle tureckých médií došli k závěru, že čin má na svědomí zakázaná krajně levicová organizace Revoluční strana pro lidové osvobození (DHKP-C). Právě toto hnutí provedlo v roce 2013 útok na americkou ambasádu v Ankaře.

Incident u budovy amerického úřadu se odehrál pouze několik hodin po nočním bombovém útoku na policejní stanici ve čtvrti Sultanbeyli. Podle oficiální zprávy u stanice vybuchlo auto naložené trhavinou, při explozi bylo zraněno deset lidí, včetně tří policistů.

Agentura Anadolu uvedla, že u požárem poškozené třípatrové budovy se později strhla přestřelka, během níž byli zabiti dva útočníci.

Policejní pyrotechnik podlehl svým střelným zraněním v nemocnici.

Čtyři mrtvé policisty si vyžádal i bombový útok poblíž města Silopi v provincii Şirnak na jihovýchodě Turecka.

Oblast u hranic se Sýrií a Irákem obývají převážně Kurdové, v poslední době tam docházelo k častým násilným střetům mezi policisty a kurdskými extremisty.

V provincii Şirnak v pondělí ozbrojenci ze zakázané Strany kurdských pracujících (PKK) stříleli i na vrtulník tureckého letectva: zemřel při tom jeden voják.

K odpovědnosti za útoky se zatím nikdo nepřihlásil. Stanice CNN Türk ale uvedla, že vyšetřovatelé prozatím vycházejí z předpokladu, že za útoky v Istanbulu mohou stát ozbrojenci z radikálního hnutí Islámský stát (IS).

Na turecké bezpečnostní složky se v poslední době intenzivně zaměřují také bojovníci zakázané Strany kurdských pracujících (PKK).

Turecko se nyní nachází ve stavu zvýšené pohotovosti poté, co v červenci spustilo kampaň proti terorismu. Ta zahrnuje letecké údery proti bojovníkům Islámského státu v Sýrii i proti kurdským ozbrojencům na severu Iráku.

Spojené státy v neděli rozmístily šest stíhacích letounů F-16 na letecké základně Incirlik na jihu Turecka, aby se připojily ke koalici bojující proti radikálům z Islámského státu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist