Pokud se v nadcházejících volbách stane předsedou britské Labouristické strany představitel krajně levicového proudu Jeremy Corbyn, přijde formace o skupinu hlavních dárců zajišťujících velkou část stranických příjmů. Podle listu The Telegraph sponzoři hlavní britské opoziční strany pohrozili, že pro ni volba jednoho z hlavních adeptů na funkci po Edu Milibandovi bude mít fatální důsledky.

Šestašedesátiletý Corbyn, který je o generaci starší než další uchazeči o vedení nejsilnější britské levicové strany, získal koncem července volební podporu největšího počtu místních organizací strany, což naznačuje jeho velké šance. Podle britského deníku to s obavami sleduje pětice největších finančních podporovatelů strany, kteří hodlají kvůli Corbynovi přestat plnit stranickou pokladnu. To by pro labouristy znamenalo, že budou financováni již prakticky pouze z peněz odborových svazů.

"Nikdy nesázím na mrtvého koně," prohlásil například multimilionář Assem Allam, který nedávno věnoval straně půl milionu liber (přes 19 milionů korun) a s Corbynem v čele prý žádné další peníze nepřidá. Rovněž další štědří dárci se vyjádřili podobně, což by stranu mohlo připravit o několik milionů liber ročně, pro její fungování je to zásadní částka.

Podle dárců by volba předsedy, který se kdysi hlásil k myšlenkám Karla Marxe a proslul výzvami ke znárodnění některých britských podniků, mohla uvrhnout stranu do opozice na dlouhá léta.

Levice bude volit nového šéfa poté, co Miliband rezignoval kvůli neúspěchu v květnových parlamentních volbách, které navzdory vyrovnaným průzkumům přesvědčivě vyhráli konzervativci. Volby začnou 14. srpna a jejich výsledek bude znám 12. září.

Zástupce centristického křídla strany a patrně hlavní Corbynův konkurent Andy Burnham varoval, že případné Corbynovo vítězství může kvůli jeho vyhraněnému slovníku rozdělit stranu na dvě nesmiřitelné skupiny.

Corbynovi stoupenci, mezi něž patří rovněž největší odborové skupiny v zemi, naopak tvrdí, že je jeho volba východiskem ze současné neuspokojivé situace strany, kterou do opozice zavedla centristická politika expremiéra Tonyho Blaira a jeho následovníků. "Podle nás je pro labouristy čas na změnu... Uvnitř strany je virus a Jeremy Corbyn je lék," řekl jeden z odborářských lídrů Dave Ward.