Situace na silnicích a dálnicích ve směru na jih Evropy, zejména k Jaderskému moři, se v odpoledních hodinách trochu zlepšila. Na řadě míst zůstávají fronty aut, i když jsou o něco kratší, stejně jako doba čekání, než tomu bylo dopoledne. Informoval o tom Ústřední automotoklub (ÚAMK) a zahraniční weby.

Řidiči směřující k chorvatskému Jadranu musí nadále počítat se zdrženími od Rakouska. Tento víkend bude pro cestu do Chorvatska, ale i zpět zřejmě nejhorším z celých prázdnin. V zemi už ráno zcela zkolabovala doprava v okolí Záhřebu. Zdržení postihlo motoristy rovněž na některých německých dálnicích. 

Provoz je nyní v Německu relativně slabý, přestože tento víkend začínají školní prázdniny v Bavorsku a v Bádensku-Württembersku. Podle informací autoklubu ADAC se zácpy tvoří zejména v okolí Hamburku a na západě země mezi Frankfurtem nad Mohanem a Stuttgartem.

Českým řidičům by mohla cestování zkomplikovat odpolední nehoda na dálnici A3 mezi Norimberkem a Pasovem, kvůli níž byl uzavřen jeden jízdní pruh ve směru na Pasov a vznikla zácpa. S hustým provozem je třeba počítat také na dálničním obchvatu Mnichova a na navazující dálnici A8 ve směru na Salcburk.

V Rakousku zůstává problematickým místem tunel Ofenauer na Taurenské dálnici, vedoucí ze Salcburku směrem na Villach. Podle ÚAMK tam stále stojí tři kilometry dlouhá kolona. S přibližně hodinovým zdržením je nutné nadále počítat před tunelem Karavanky ve směru do Slovinska, kde se fronta aut smrskla jen nepatrně ze 14 na 12 kilometrů. Na dálnici A9 před tunelem Ottsdorf ve směru na Graz popojíždí čtyři kilometry dlouhá kolona.

Ve Slovinsku je stále těsno ve všech směrech na Chorvatsko, i když někde velký nával polevil. Zlepšila se především situace na konci dálnice Maribor–Ptuj, kde se původně pětadvacetikilometrová kolona zmenšila na pět kilometrů, a na navazujícím přechodu do Chorvatska Macelj, kde se čekací doba zkrátila na "pouhých" 30 minut. Kolem hodiny se ale stále čeká na slovinsko-chorvatských přechodech na Istriji (Jelšane, Starod, Dragonja a Sečovlje). 

V Chorvatsku je podle ÚAMK nadále dopravní kolaps na dálničním obchvatu v Záhřebu. Kolony se tam tvoří především u mýtnic. Svízelná situace je zejména na mýtné bráně Lučko, kde stojí auta až do vzdálenosti 25 kilometrů, ve směru na jih ale "jen" osm kilometrů.

Silný provoz trvá před rozdělením dálnice A1 na Istrii a na Split a také před tunely Malá Kapela a Sveti Rok. Daleko horší situace je na dálnici A1 vedoucí dále na jih. Ke zpomalení provozu na této jadranské magistrále přispěl už ráno český autobus, který havaroval u města Gospić. Řidič sjel zřejmě z únavy z vozovky, nikdo prý ale nebyl zraněn.