Řecký premiér Alexis Tsipras ve středu varoval rebely ve své krajně levicové straně Syriza, že pokud budou nadále blokovat reformy požadované mezinárodními věřiteli, bude nucen připustit vypsání předčasných voleb.

Informovala o tom agentura AP, podle níž hodlá premiér v září uspořádat stranický kongres, který má rozhodnout o budoucnosti vládnoucí formace. Ta je rozdělená kvůli rázným škrtům, jež mají zadluženému Řecku zajistit další balík mezinárodní pomoci.

Tsipras ve středečním rozhovoru s rozhlasovou stanicí Sto Kokkino, provozovanou jeho stranou, uvedl, že nemá pražádnou chuť jít do předčasných voleb, které by zemi mohly uvrhnout do období politické nestability a poškodit její ekonomiku. "Pokud nebudu mít parlamentní většinu, budu nucen k vypsání voleb," uvedl ale zároveň premiér.

Zástupci krajně levicového křídla uvnitř Syrizy opakovaně nepodpořili v parlamentu reformy, jejichž přijetí si věřitelé stanovili jako podmínku pro zahájení jednání o třetím záchranném programu pro Řecko ve výši až 86 miliard eur (2,3 bilionu korun).

Opatření prošla zákonodárným sborem jen díky hlasům opozice. Vláda má v parlamentu 162 poslanců, z toho 149 ze Syrizy a 13 ze strany Nezávislí Řekové. Proti Tsiprasem navrženým opatřením hlasovalo přes 30 členů jeho uskupení.

Tsipras dosud proti radikálům ve své straně nepodnikl žádné kroky. Ve středu je poprvé veřejně vyzval ke složení mandátů, pokud nezmění názor na vládní úsporná opatření.