Írán chce odstranit problémy ve vztazích s arabskými zeměmi na Blízkém východě. Na tiskové konferenci po setkání s iráckým premiérem Hajdarem Abádím to v pondělí uvedl íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf.

Šéf íránské diplomacie v pondělí v Iráku zakončil třídenní diplomatickou cestu po státech Perského zálivu, během níž chtěl především informovat o jaderné dohodě uzavřené nedávno mezi Teheránem a šesti světovými mocnostmi.

"Co se týče Jemenu a Sýrie, máme sice se svými sousedy určité rozpory, ty ale můžeme vyřešit společným dialogem," uvedl Zaríf. Teherán má podle něj na zřeteli bezpečnost nejen svou, ale i jiných států v regionu. Na podpoře režimu syrského prezidenta Bašára Asada a šíitských rebelů v Jemenu ale nadále trvá.

V uplynulých třech dnech navštívil Zaríf kromě Iráku také Kuvajt a Katar. Arabským státům z oblasti Perského zálivu chtěl údajně mimo jiné vysvětlit, co dojednal Teherán s pěti mocnostmi s právem veta v Radě bezpečnosti OSN (USA, Rusko, Čína, Francie, Británie) a Německem v oblasti omezení svého jaderného programu. Cílem Zarífovy cesty bylo prý především rozptýlit případné obavy z negativního dopadu dohody na region.

K jedné z nejčastějších námitek, které státy z oblasti Perského zálivu uvádějí, patří tvrzení, že uvolněním západních sankcí by se Teheránu mohl otevřít prostor pro větší podporu povstalců v Jemenu a Asadových vojsk v Sýrii.

Obavy panují také z vyostření napětí mezi Íránem a Saúdskou Arábií, tedy tradičními ochránci šíitů na jedné a sunnitů na druhé straně. Právě Saúdská Arábie patří - kromě Izraele - k nejtvrdším kritikům uzavřené jaderné dohody.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist