Vědci s pomocí Keplerova teleskopu našli první exoplanetu, která je srovnatelná se Zemí velikostí i vzdáleností od svého Slunce. Oznámili to ve čtvrtek na tiskové konferenci na mysu Canaveral na Floridě zástupci amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA). Exoplaneta, jejíž objev označila NASA za milník na cestě k hledání mimozemského života, je od Země daleko 1400 světelných let.

Za exoplanety astronomové označují planety nalezené mimo naši sluneční soustavu, z nichž některé mohou být podobné Zemi. Počet vědecky potvrzených exoplanet je nyní 1030. Podle čtvrtečního prohlášení nalezla NASA jedenáct nových, z nichž planeta označená Kepler-452b se zřejmě podobá naší planetě nejvíc.

Podle vědeckého pracovníka NASA Johna Grunsfelda je tato exoplaneta zatím nejmenší, jaká byla objevena. Její průměr je asi o 60 procent větší, než průměr Země, váhu ani složení vědci neznají. Kolem své hvězdy planeta obíhá v cyklu dlouhém 385 dnů, což je jen o pět procent víc, než v případě Země.

Od své hvězdy je Kepler-452b o pět procent dál, než je Země od Slunce. Hvězda nově objevené exoplanety má stáří šest miliard let, je tedy o 1,5 miliard starší, než Slunce. Má stejnou teplotu, je o pětinu jasnější a o desetinu větší.

"Dvacet let poté, co byla prokázána existence expolanet, objevil Kepler planetu a hvězdu, které zatím nejvíc připomínají Zemi a Slunce. Tento vzrušující objev nás o další krok přiblížil k nalezení Země 2.0," prohlásil na tiskové konferenci Grunsfeld.

Podle vědců může být snadno možné, že na nové exoplanetě existuje voda v tekutém stavu, což umožňuje existenci života. Kepler-452b, který byl nalezen v souhvězdí Labutě, je zřejmě skalnatá planeta s hustou atmosférou, vyloučena není ani sopečná aktivita, soudí vědci.

Skutečnost, že hvězda, kolem níž exoplaneta obíhá, je o 1,5 miliardy let starší, než Slunce, dává rovněž vědcům možnost zkoumat, jaký osud čeká ve vzdálené budoucnosti Zemi. Podle astronoma Douga Caldwella vydává stárnoucí hvězda víc energie a svou exoplanetu zahřívá. V důsledku toho se mohou oceány vypařit a voda z povrchu nadobro zmizí, řekl na tiskové konferenci Caldwell.

"Kepler-452b tak možná prochází obdobím, které Zemi za víc než miliardu let čeká, až Slunce zestárne a bude jasnější," konstatoval vědec.

"Představa, že tato exoplaneta existuje šest miliard let v životaschopné zóně své soustavy, je úžasně inspirující," prohlásil analytik NASA Jon Jenkins. "Je tu zcela zásadní možnost vzniku života, pokud jsou všechny ostatní podmínky splněny."

Kandidátů na označení "exoplaneta" je nyní podle NASA 4696. Aby skutečně byly za exoplanety uznány, musejí projít zevrubnou analýzou a pečlivým pozorováním. Dvanáct z nových kandidátů má průměr maximálně dvojnásobný ve srovnání se Zemí a kolem svých hvězd obíhají v "zóně života". Devět z nich obíhá kolem hvězd, které jsou velikostí a teplotou srovnatelné se Sluncem.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist