K pátečnímu sebevražednému útoku, při kterém silný výbuch zabil na tržišti asi 25 kilometrů od Bagdádu nejméně 120 lidí a dalších 130 zranil, se přihlásila radikální organizace Islámský stát (IS). Sebevražedný atentátník měl podle ní ve svém autě tři tuny výbušnin, uvedla v noci na sobotu agentura Reuters.

Oběti, mezi nimiž je podle místních úřadů mnoho žen a dětí, slavily ve městě Chán Baní Saad v provincii Dijála svátek Íd al-fitr, který je oslavou konce postního měsíce ramadánu. Silná exploze mnohé oběti roztrhala a zničila i několik domů. 

"Někteří lidé sbírali pozůstatky dětských těl do beden od zeleniny," popsal agentuře Reuters Ahmad Tamímí, jeden z policistů zasahujících na místě atentátu. Po výbuchu se na místo tragédie seběhli přeživší a ze vzteku začali kameny rozbíjet okna kolemstojících vozů.

Vedení provincie Dijála vyhlásilo třídenní smutek. Také nařídilo dočasně uzavřít všechny parky a další místa, kde se tradičně hromadně slaví, aby se předešlo dalším útokům islamistů. 

Obyvatelé Bagdádu a jeho okolí jsou v poslední době téměř denně svědky bombových útoků páchaných příslušníky radikální sunnitské organizace Islámský stát. Ta útočí především na šíitské muslimy, jejichž představitelé například vládnou v Iráku. Ovládá už rozsáhlé oblasti na severu a západě Iráku a na severu a východě sousední Sýrie. Od začátku bojů s IS v roce 2014 už zahynulo podle OSN více než 15 000 civilistů.