Maďarská armáda začala v pondělí na hranicích s nečlenským státem Evropské unie Srbskem stavět plot, který má zemi ochránit před přílivem nelegálních migrantů. Oznámila to maďarská tisková agentura MTI. Již déle plánovaný plot má být čtyři metry vysoký a nakonec 175 kilometrů dlouhý.

První "dočasný modelový úsek" o délce 150 metrů vznikne podle dnešního vyjádření maďarského ministerstva vnitra nedaleko hlavního maďarsko-srbského hraničního přechodu Röszke-Horgoš, kterým prochází dálnice A1 vedoucí z Budapešti do Bělehradu. Na místě dnes podle agentury AP pracovaly těžké stavební stroje, které připravovaly pozemek pro vztyčení plotu.

Před týdnem maďarský parlament schválil zákon, který zpřísnil podmínky pro žadatele o azyl a povolil vybudování plotu na hranici se Srbskem. Mluvčí vlády Zoltán Kovács dnes uvedl, že stavba plotu je pouze dočasným opatřením.

Plot na hranici, který má zastavit pronikání ilegálních migrantů ze Srbska do Maďarska, bude stát během několika měsíců a začne se stavět na více místech najednou, uvedl minulý měsíc maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó.

Má podle ministra "bránit Maďarsko a Evropskou unii před nečekaně velkým tlakem ilegální imigrace". Podle dnešního vyjádření ministerstev vnitra a obrany vstoupilo letos do Maďarska ilegálně již asi 78 tisíc lidí, což je téměř dvakrát více než za celý loňský rok. Zhruba 77 tisíc nelegálních migrantů překročilo údajně právě hranici se Srbskem.

Bělehrad vyjádřil k postavení plotu výhrady, i když maďarský premiér Viktor Orbán svého srbského kolegu Aleksandara Vučiče ujistil, že plot není namířen proti Srbům, ani neznamená uzavření hranic. Naopak se mají postavit nové hraniční přechody a rozšířit stávající.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist