Ve věku 55 let zemřel v sobotu po dlouhé nemoci šéf přední japonské firmy z oboru videoher a herních zařízení Nintendo Satoru Iwata. Firma v pondělí sdělila, že její prezident a generální ředitel zemřel v nemocnici v Kjótu na rakovinu žlučových cest. Iwata odešel v době opožděného nástupu firmy do her na mobilních zařízeních a jeho nástupce zatím Nintendo nejmenovalo.

Firemní výbor pro Iwatův pohřeb povede jeden z výkonných ředitelů Genjo Takeda, což podle agentury Reuters naznačuje, že by mohl převzít řízení Nintenda. Takeda je předním vývojářem konzoly Wii. Druhým zbylým členem výkonného vedení je Šigeru Mijamoto, tvůrce populárních firemních her Super Mario nebo Donkey Kong.

Podle analytiků je Iwatův odchod pro Nintendo značnou ztrátou. Právě on totiž vedl novou strategii, třebaže zpočátku proti přechodu na chytré telefony vystupoval v obavách z poklesu prodeje firemních přístrojů.

Nintendo se letos spojilo pro hraní na mobilních telefonech s výrobcem on-line her DeNA a už se mu to začalo vyplácet. Za poslední finanční rok do konce března se po několika letech ztrát vrátilo do čistého zisku.

Iwata loni v červnu podstoupil operaci a po určité přestávce se znovu ujal svých povinností. Na konci minulého měsíce se zúčastnil valné hromady společnosti, v posledních dnech se ale jeho zdravotní stav náhle zhoršil, uvedlo Nintendo.

Iwata se stal členem výkonného vedení Nintenda v roce 2000. Prezidentem a generálním ředitelem jej firma jmenovala v roce 2002, kdy mu předal otěže dlouhodobý šéf Nintenda Hiroši Jamauči.

Nintendo je průkopníkem herních strojů od 80. let a tvůrcem populárního kapesního přístroje Game Boy. Jeho hlavními konkurenty jsou konzole PlayStation od společnosti Sony a Xbox od amerického Microsoftu. Oba rivalové nastoupili na trh on-line her a hraní na mobilních zařízeních podstatně dříve než Nintendo.