Při náletu bezpilotního letounu na východě Afghánistánu zahynul jeden z velitelů radikálního hnutí Islámský stát (IS) Háfiz Saíd. S odvoláním na afghánskou tajnou službu o tom v sobotu informoval zpravodajský portál BBC.

Saíd, který měl na starosti region Afghánistánu a Pákistánu, zahynul podle afghánské rozvědky při pátečním náletu v provincii Nangarhár. Při útoku zahynulo asi 30 dalších radikálů. Již dříve afghánské tajné služby informovaly, že při jiném náletu v úterý zahynul Šahidulláh Šahíd, který byl rovněž vysoce postaveným velitelem IS.

Saídovu smrt není podle BBC možné potvrdit, neboť afghánská vláda neposkytla žádné oficiální prohlášení. Radikální hnutí Islámský stát (IS) navíc v pondělí popřelo, že by při pátečním náletu velitel Saíd zemřel a zveřejnilo audionahrávku, na níž je údajně zachycen Saídův projev. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž nahrávka nemohla být ověřena z nezávislých zdrojů.

Hnutí Islámský stát, které ovládá rozsáhlá území v Iráku a Sýrii, se stává k nelibosti Tálibánu čím dál tím aktivnější i v Afghánistánu. Zde se k němu připojuje řada extremistů, kteří se dosud hlásili k Tálibánu či k teroristické organizaci al-Káida.