Při útoku bezpilotního letounu na východě Afghánistánu byl tento týden usmrcen vysoce postavený velitel hnutí Islámský stát (IS) Šahidulláh Šahíd. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na afghánské zpravodajské služby. Šahíd býval mluvčím pákistánského Tálibánu, pak ale zběhl k islamistům.

Spolu s islamistickým velitelem zahynulo při úterním náletu i pět dalších ozbrojenců z řad radikálních islamistů, oznámili afghánští představitelé. Hnutí Islámský stát, které za poslední rok obsadilo rozsáhlá území v Iráku a v Sýrii, se stává čím dál tím aktivnější i v Afghánistánu a přechází k němu množství extremistů. 

Po měsících úsilí nicméně islamisté obsadili jen několik odlehlých vesnic, takže podobný scénář, jaký IS realizuje v Iráku a Sýrii, se v Afghánistánu zatím nekoná. I přesto ale již ozbrojenci inspirovaní Islámským státem dosáhli významného posunu: hnutí Tálibán totiž kvůli nim kromě boje proti západem podporované vládě čelí i povstalecké hrozbě ve vlastních řadách.

Po více než deseti letech, kdy bylo hnutí až pozoruhodně sjednocené kolem postavy vůdce mully Muhammada Umara, se nyní Tálibán začal štěpit a stovky jeho bojovníků již přísahaly svou věrnost chalífovi Islámského státu abú Bakr Bagdádímu.