Ruská nákladní kosmická loď Progress v pátek podle ruského střediska řízení kosmických letů úspěšně odstartovala k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Její předchozí let na přelomu dubna a května se nezdařil. Ke stanici má dorazit v neděli. 

Lety k Mezinárodní kosmické stanici: Bez havárií to nejde, už se s nimi počítá - čtěte ZDE

Vesmírný kamion Progress, který měl koncem dubna na ISS dopravit zásoby, vypověděl poslušnost kvůli závadě nosné rakety. Loď se pak 8. května propadla zpět do zemské atmosféry, kde zanikla. Nehoda oddálila návrat části posádky ISS na Zemi.

Ruská raketa Sojuz v pátek bez problémů vynesla bezpilotní vesmírnou loď Progress M-28M na určenou oběžnou dráhu kolem Země. Ke stanici se má připojit v neděli v 9:13 středoevropského času. Veze tři tuny potravin a vědeckého materiálu. Úspěch této mise má zásadní význam pro další chod ISS.

"Vše probíhá normálně," prohlásilo po startu ruské řídicí středisko. "Doufáme, že přiletí včas, ale vždy počítáme s tím nejhorším," řekl ruské agentuře Ria Novosti americký astronaut Scott Kelly, který je na ISS od března. 

Na orbitální stanici je nyní tříčlenná posádka. Tvoří ji především Rus Michail Kornijenko a Američan Kelly, kteří na ISS stráví rok, a další ruský kosmonaut Gennadij Padalka, jehož nynější mise začala koncem března a skončit má v září.

Související