Mimořádná vedra, která udeřila v západní Evropě, připravila v noci na středu ve Francii na milion domácností o elektřinu. Britský tisk varuje, že v Londýně i jinde v Británii jsou nyní rekordně vysoké teploty ohrožující zdraví lidí. Vedro v důsledku horkého vzduchu z Afriky je podle agentury AFP také ve Španělsku, Portugalsku, Belgii, Nizozemsku, Švýcarsku a na severu Itálie.

V žádné z uvedených oblastí by v nejbližším období teploty neměly klesnout pod 30 stupňů Celsia. V Paříži se ve středu očekává 39 stupňů Celsia, na jihovýchodě Francie se naměřilo 42 stupňů. Na jihu Španělska už dokonce zaznamenali 44 stupňů Celsia.

V důsledku veder a teplotních rozdílů večer a ráno vznikly poruchy na elektrické síti v západní Francii, kde se v noci ocitlo bez elektrického proudu celkem na milion domácností. Postiženy byly například statisíce obyvatel Bretaně a Normandie. U většiny domácností se už podařilo dodávky elektřiny obnovit.

Vlna veder se nevyhne ani Česku. Meteorologové upozorňují, že teploty od neděle do úterý se budou pohybovat na hranici 35 stupňů. Zároveň se začátkem týdne objeví na některých místech bouřky. Největší vedra budou v jižních Čechách a na jižní Moravě.  

Británii nyní trápí "zabijácká" vlna horka s teplotami nejméně 35 stupňů Celsia a lidé by měli vyhledávat chladnější místa, napsal deník Daily Express. Nejvíce ohroženi jsou podle něj ti, kteří mají problémy s dýcháním či srdcem. Situaci, jež může trvat až dva týdny, navíc ztěžuje vysoké znečištění ovzduší a výskyt pylu.

"V horkém počasí je ve vzduchu, který dýcháme, méně vlhkosti. Lidem s dýchacími problémy jako silným astmatem se může těžko dýchat, mohou se cítit unavení, vnímat tlak na plicích," vysvětlila Vicky Barberová z nadace pro léčbu plicních onemocnění British Lung Foundation. Vyzvala nejvíce ohrožené lidi, aby ve dne moc nevycházeli ven a fyzicky náročnější činnost nechali na chladnější večer. To samé se týká těhotných žen, dětí a seniorů.

Meteorolog Chris Burton očekává, že středeční teploty v Británii budou nejvyšší od roku 2006. Horka tam potrvají nejméně do příštího týdne. "Británie zažije jedny z nejvyšších zaznamenaných červencových teplot," dodal Burton. 

Odborníci OSN ve středu vyzvali vlády, aby vypracovaly plány, jak postupovat a chránit obyvatelstvo v době veder. Varovali, že vlny horka, které nyní sužují část Evropy a Asie, budou v důsledku globálního oteplování častější.

"Dobrý systém (proti následkům horka) má od roku 2004 Francie, kde hrozná vedra v roce 2003 způsobila asi 15 tisíc úmrtí. Všude tomu tak ale není," řekl AFP Diarmid Campbell-Lendrum ze Světové zdravotnické organizace. Připravenost je podle něj zpravidla dobrá i v dalších vyspělých zemích jako Německo, ale špatná v Číně, Indii a Pákistánu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist