Vrcholní politici Česka, Polska, Slovenska a Maďarska považují navrhované povinné kvóty na přerozdělování migrantů v Evropské unii za nepřijatelné a jsou znepokojeni z debaty v EU o řešení migrační krize. Šéfové vlád visegrádské skupiny (V4) to uvedli ve společném prohlášení, které ve středu vydal Úřad vlády. Zveřejnili ho před nadcházejícím unijním summitem v Bruselu, který se migrační krizi bude věnovat.
Skupina v prohlášení potvrzuje svůj dřívější závazek nalézt řešení nynější krize. "Země V4 sdílí názor, že je zapotřebí okamžitá reakce a že by se všechny členské státy měly podílet na zmírňování kritické situace na vnějších hranicích EU," vyzvala visegrádská čtyřka.
"Země V4 nicméně vyjadřují své znepokojení nad nešťastným způsobem, jakým se debata o migračních záležitostech vede," uvedli předsedové vlád v prohlášení.
"Jsme připraveni podniknout akce v duchu solidarity, země V4 ovšem trvají na tom, že relokační a přesídlovací opatření mají být činěna na dobrovolné bázi v souladu s Prohlášením hlav států a předsedů vlád přijatým dne 23. dubna tak, aby byla respektována specifika a přijímací kapacity jednotlivých členských států. Potvrzujeme, že jakýkoliv požadavek na povinné kvóty je pro nás nepřijatelný," zdůraznili.
V prohlášení také vyjádřili solidaritu se státy, které nejvíce čelí náporu migrantů. "Ale zároveň zdůrazňujeme odpovědnost členských států v první linii plně provádět úkony vyžadované platnou legislativou," uvedli premiéři V4, podle nichž je třeba rozlišovat mezi uprchlíky, kteří potřebují mezinárodní ochranu, a ekonomickými migranty. "V této souvislosti by měly být řádně prováděny, přezkoumány a posíleny všechny procesy návratové politiky," apelovali.
Slovenský premiér Robert Fico v pátek přesto připustil, že Slovensko v rámci pomoci zvládnout migrační krizi v EU na dobrovolném principu, uprchlíky přijme. Detaily Fico neuvedl, zopakoval ale odmítavý postoj Bratislavy k povinnému přerozdělování migrantů na základě kvót. V reakci na rozhodnutí Maďarska pozastavit platnost azylové dohody Fico řekl, že je potřeba respektovat tlak, kterému Maďarsko v souvislosti s náporem migrantů čelí.
"Nevylučuji, že nějaké rodiny mohou být přijaty, ale jen na principu dobrovolnosti. Dokážu si představit například křesťanské rodiny ze Sýrie, pokud budu ohroženy. My musíme říct, na co máme, co jsme schopni zvládnout, co neohrožuje naší entitu a kulturní podstatu," řekl Fico po zasedání vlády v Ružomberoku na severu země.
Fico uvedl, že na dobrovolném principu mohou státy udělat více než na základě povinných kvót. Podle návrhu Evropské komise, proti kterému se postavilo nejen Slovensko ale i další země visegrádské čtyřky včetně Česka, by Slovensko mělo převzít 785 uprchlíků.
Na rozdíl od představitelů některých evropských zemí Fico nekritizoval rozhodnutí sousedního Maďarska, že dočasně nebude ze zemí EU brát zpět migranty. "Musíme respektovat Maďarsko, co se týče tlaku, kterému je vystaveno z hlediska migračních vln," řekl slovenský premiér a dodal, že o tématu uprchlíků je potřeba s Maďarskem hovořit a najít řešení, a to bez emocí.
Slovenští politici se v posledním období spíše vyhýbají komentování sporných otázek s Maďarskem, kvůli kterým byly vztahy mezi oběma zeměmi v minulosti vyhroceny. Důvodem byl například rozdílný názor Bratislavy a Budapešti na postavení početné maďarské menšiny, která žije na jihu Slovenska u hranic s Maďarskem.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist