Na 700 obětí už si vyžádala vlna veder, která v posledních třech dnech sužuje oblast jižního Pákistánu a především pak přístavní megalopoli Karáčí. S odvoláním na místní úřady o tom v úterý informovala agentura AFP. Bilance mrtvých přitom dál prudce roste: ráno úřady hlásily přes 450 mrtvých, což byl dvojnásobek proti pondělí, a brzy odpoledne už na 500.

Teploty v Karáčí, kde je nejvíce obětí, dosahují 45 stupňů Celsia. Lékaři uvedli, že většina lidí zemřela na úpal, desítky dalších osob musely být hospitalizovány. Oběťmi jsou převážně chudí či zdravotně jinak postižení lidé.

V Pákistánu jsou každodenní realitou výpadky proudu, což možnost vyrovnat se s nesnesitelným horkem ztěžuje. Kromě toho, že v takovém případě nefunguje klimatizace, jsou poznamenány i dodávky vody.

Vedra navíc přicházejí jen pár dní po začátku muslimského postního měsíce ramadánu, kdy by vyznavači islámu za denního světla neměli jíst a pít.

Vláda provincie Sindh, jejímž hlavním městem je Karáčí, už pro všechny nemocnice vyhlásila stav nouze, zrušila lékařům i ostatním zaměstnancům dovolené a zvýšila zásoby nezbytných zdravotnických potřeb.

"Osob, které zemřely v důsledku vlny veder, je už 692," řekl vysoký představitel zdravotnických úřadů provincie Sindh Saíd Mangnedžo.

Největší nemocnice v Karáčí v těchto dnech přijala asi 3000 pacientů s potížemi způsobenými horkem a více než 200 už jich zemřelo, sdělil podle AFP jeden z lékařů nemocnice Sámí Džamálí.

Před měsícem podobným způsobem sužovala horka sousední Indii, kde v důsledku toho zahynulo téměř 2000 lidí.

Související