Při vlně veder, která zasáhla provincii Sindh na jihu Pákistánu, již zemřelo nejméně 191 lidí. Nejvíce obětí se nachází ve městě Karáčí, kde teploty v posledních několika dnech dosahovaly 45 stupňů, uvedli zdravotníci.

Podle lékaře z místní nemocnice se oběťmi stali většinou starší lidé. "Pacienti s úpalem, kteří byli přivezeni do nemocnice, měli vysokou horečku, změněné stavy vědomí, byli dehydratovaní a měli záchvaty," uvedl lékař Semí Džamalí.

Nejméně 180 úmrtí již bylo zaznamenáno v metropoli jihopákistánské provincie Sindh, megapoli Karáčí, kde žije na 20 milionu obyvatel, upřesnily úřady. Dalších 11 osob pak podlehlo úmornému horku na jihu provincie Paňdžáb, která leží ve středovýchodní části Pákistánu.

Agentura AFP s odvoláním na údaje shromážděné v pěti nemocnicích v Karačí a jeho okolí napsala, že večer by se bilance obětí veder mohla zvýšit až na 249.

Mluvčí Státního úřadu pro živelní pohromy (NDMA) Ahmad Kamál podle AFP sdělil, že vláda požádala armádu a polovojenské síly o pomoc se záchranou lidí, kterým horko způsobilo vážné zdravotní problémy.

Pákistánští meteorologové očekávají, že velmi teplé počasí s extrémní vlhkostí bude pokračovat i dnes, od úterý se má ale ochladit. Dosud nejvyšší teplota - 47 stupňů - byla v Karáčí naměřena v roce 1979. Vlna rekordního horka zasáhla v květnu i sousední Indii, zahynulo tam více než 2200 lidí.

Související