Při americkém leteckém úderu v Libyi byl údajně zabit alžírský terorista Mochtár Belmochtár. V neděli to podle agentur AP a Reuters oznámila mezinárodně uznávaná libyjská vláda. Pentagon podle Reuters potvrdil, že Belmochtár byl cílem amerického leteckého útoku, ale zatím nesdělil, zda byl terorista zabit.
Belmochtárova skupina al-Murabitun je napojena na teroristickou síť al-Káida a připisují se jí některé krvavé atentáty na severu Afriky a samotný Belmochtár je považován za jednu z vůdčích postav světového terorismu.
Podle AP libyjská vláda a američtí představitelé uvedli, že vojenské letouny zasáhly a pravděpodobně zabily Belmochtára a několik dalších osob.
"Libyjská vláda na východě Libye potvrzuje, že americké stíhačky minulou noc provedly vzdušné údery v rámci mise, jejímž výsledkem je smrt teroristy Belmochtára," citovala libyjskou vládu agentura Reuters.
Vláda sídlící v Tobrúku dodala, že útok byl proveden po konzultacích s USA jako součást protiteroristické operace.
Americké ministerstvo obrany nejdřív uvedlo, že americká armáda v sobotu v noci v Libyi provedla protiteroristický útok proti jednomu z vůdců al-Káidy, obviněnému z osnování útoku na plynárnu na jihovýchodě Alžírska z ledna 2013. Později mluvčí Pentagonu Steve Warren potvrdil, že cílem byl Belmochtár. "Útok provedl americký letoun. Nadále vyhodnocujeme výsledky operace a v náležitou chvíli sdělíme podrobnosti," řekl Warren.
Belmochtár prošel výcvikem v Afghánistánu a poté stál v čele organizace al-Káidy v muslimském Maghribu. Hledán byl především v souvislosti s přepadením zaměstnanců plynárny u Ajn Amanásu na jihovýchodě Alžírska z 16. ledna 2013. Islamističtí teroristé z Belmochtárovy skupiny tehdy požadovali ukončení intervence francouzské armády proti islamistům v Mali. Zajali přes 700 lidí, mezi nimi 130 cizinců. Armáda objekt osvobodila, ale útok nepřežilo 39 rukojmích a 29 útočníků.
Média od té doby už několikrát informovala o Belmochtárově smrti, nikdy ji ale nikdo nepotvrdil.
Po svržení diktátora Muammara Kaddáfího v roce 2011 se Libye začala propadat do chaosu a nyní má země dvě soupeřící vlády. Zmatků využily radikální islamistické skupiny, z nichž některé jsou napojeny na al-Káidu a jiné slíbily oddanost Islámskému státu.
Mochtár Belmochtár
- Byl považován za jednu z vůdčích postav světového islamistického terorismu v minulém desetiletí. Jeho skupina Al-Murabitun je napojena na teroristickou síť Al-Káida a připisují se jí některé krvavé atentáty a únosy na severu Afriky, zejména na Saharské poušti.
- Belmochtár, na jehož dopadení vypsaly USA v lednu 2013 odměnu pět milionů dolarů (téměř 140 milionů korun), proslul zejména zajetím na 700 pracovníků plynárny u Ajn Amanásu na alžírské Sahaře v roce 2013.
- Měl několik přezdívek - nepolapitelný, jednooký či Mr. Marlboro. Tu poslední získal díky mamutí operaci, při které propašoval přes poušť cigarety ve velkém množství.
- Jeden z hlavních velitelů teroristické Organizace Al-Káidy v muslimském Maghribu (Aqmi; do ledna 2007 se nazývala Salafistická skupina pro kázání a boj, GSPC) založil koncem roku 2012 vlastní, nesmírně krutou brigádu Značkovačů krve. V posledních měsících údajně žil v Libyi, kam přešel z Mali a odkud chtěl kontrolovat Saharu.
- Belmochtár se narodil v červnu 1972 v jihoalžírské provincii Ghardája u Sahary a v roce 1991 bojoval jako mladík v Afghánistánu, kde přišel o levé oko.
- Po návratu do Alžírska v roce 1993 se na začátku tamní občanské války zapojil do činnosti teroristické Islámské ozbrojené skupiny (GIA; zničena v 2004), v roce 1998 přestoupil k GSPC.
- V roce 2001 začal boj uvnitř této teroristické organizace mezi Belmochtárovou skupinou a buňkou tehdejšího zástupce vůdce GSPC Amarího Sajflího o kontrolu nad tzv. zónou devět (tak džihádisté nazývají Saharu) a nad pašováním zbraní do Mali. Sajflí, autor únosu 32 evropských turistů na Sahaře v roce 2003, byl o rok později vydán Libyí do Alžírska.
- Poté se Belmochtárova skupina přemístila zejména do Mali, kde navázala kontakty s některými tuaréžskými kmeny na severu Mali.
- V roce 2007 byl Belmochtár v čele tzv. zóny devět v GSPC nahrazen Abdal Hámiddem abú Zajdem.
- V době zahájení tuaréžského povstání v Mali v březnu 2012 nakupoval údajně Belmochtár zbraně v Libyi a později byl několikrát viděn ve společnosti šéfa tuaréžské islamistické organizace Ansar Dine Iyada Aga Ghalyho.
- V říjnu 2012 byl Belmochtár údajně zbaven všech funkcí v Aqmi.
- V lednu 2013 přepadla jeho skupina zaměstnance plynárny u Ajn Amanásu na jihovýchodě Alžírska a zajala přes 700 lidí, mezi nimi 130 cizinců. Armáda objekt osvobodila 19. ledna, útok nepřežilo 38 rukojmích a 29 útočníků. Radikálové přepadení zdůvodnili tím, že Alžírsko poskytlo Francii "vzdušný prostor k zabíjení bratrů v Mali", kde se bojovalo proti islámským radikálům, kteří obsadili sever země.
- V říjnu 2013 se spekulovalo o jeho možné smrti, což se ale nepotvrdilo.
- V květnu 2013 zaútočila jeho skupina na armádní kasárny v Nigeru a uranový důl, který provozovala francouzská jaderná skupina Areva. Zahynulo přes 20 lidí, z toho jeden zaměstnanec Arevy a deset ozbrojenců.
- V Alžírsku byl Belmochtár již dvakrát odsouzen k trestu smrti v nepřítomnosti: v roce 20007 za terorismus a o rok později za vraždy.
- Loni v srpnu se jeho brigáda Značkovačů krve spojila s částí radikálního Hnutí pro jedinečnost a džihád v západní Africe (Mujao; jedna ze skupin, která v roce 2012 okupovala sever Mali) do skupiny Al-Murabitun. Podle odborníků jsou ve skupině desítky bojovníků zejména z Mali a Mauritánie.
- Belmochtár byl údajně čtyřikrát ženatý s ženami ze severu Mali, jeden ze synů se jmenuje podle bin Ládina Usáma.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist