Vladimír Putin je známý svou nedochvilností. Čekat na něj musí světoví státníci a při středeční návštěvě Vatikánu se opozdil i u papeže Františka. A nebylo to poprvé. 

S papežem se Putin poprvé setkal v roce 2013, kdy spolu diskutovali možnosti ukončení války v Sýrii. Tehdy musel papež na hlavu Ruska čekat téměř hodinu. Kvůli ukrajinské krizi se s Františkem ruský prezident setkal opět ve středu. Podle britského deníku Guardian Putin ani tentokrát na schůzku nepřišel včas.

"Je pravda, že k setkání s papežem došlo o něco později, než bylo původně plánováno," řekl ruským novinářům Putinův mluvčí Dmitry Peskov. Podle něj ale za opoždění prezidenta mohly průtahy při jednání v Miláně a také zdržení prezidentovy kolony při průjezdu Římem.

S Putinovou nedochvilností se musela v roce 2003 potýkat i britská královna, tehdy však ruský prezident dodržel akademickou čtvrthodinu. Naopak svržený ukrajinský prezident Viktor Janukovyč musel na Putina vyčkávat čtyři hodiny. Podobně dlouhou dobu čekal na hlavu Ruské federace i americký ministr zahraničí John Kerry, který navštívil Kreml v roce 2012.

Včas se ruský prezident vždy dostaví na plánované tiskové konference nebo do televizního vysílání. Napínání světových státníků a velvyslanců je tak možná Putinovou psychologickou taktikou.