Jednotce, kterou se chystají založit některé africké země pro boj proti radikální skupině Boko Haram, by měla velet Nigérie. Na summitu pěti západoafrických států to ve čtvrtek řekl nově zvolený nigerijský prezident Muhammadu Buhari. Boko Haram má na kontě tisíce lidských životů a z domovů kvůli bojům již odešlo 1,5 milionu lidí. V Nigérii denně umírají civilisté.

Buhari nesouhlasí s tím, aby bylo velení rotační a střídalo se po půl roce, jak navrhují ostatní. Dosud spojeným vojenským operacím velel Čad.

Mimořádné vrcholné schůzky v Abuji se zúčastnily kromě Nigérie také Čad, Niger, Benin a Kamerun, který poslal ministra zahraničí. 

Buhari prohlásil, že na zřízení jednotky, která má mít přes 9 tisíc vojáků, bude potřeba 100 milionů dolarů (2,4 miliardy korun). Velitelství bude v čadské metropoli Ndjameně, ale velení bude nigerijské. K návrhům, aby velení rotovalo, Buhari prohlásil, že by to snižovalo vojenskou kapacitu jednotky v boji proti radikálům.

Bojovníci Boko Haram v době summitu zabili na severovýchodě Nigérie dalších 43 osob. Zaútočili na tři vesnice v oblasti Kano a vypálili je a vyrabovali. Desítky útočníků přijely na motocyklech a už za jízdy střílely na vesničany.

Boko Haram chce na severovýchodě Nigérie ustavit stát řízený podle islámského práva. Boj proti ní byl hlavním tématem Buhariho předvolební kampaně. Za dva týdny svého úřadování se zabývá jen tímto problémem a cestoval mezi Nigerem a Čadem. Nechal také přesunout dosavadní velitelství armádních operací z Abuji do Maiduguri, tedy střediska státu Borno, kde Boko Haram vznikla. 

Příslušníci Boko Haram minulý týden na severovýchodě Nigérie zabili osm desítek lidí. Tento týden tam zemřely tři ženy, které byly připraveny k sebevražedným atentátům, ale nálože jim vybuchly předčasně. Boko Haram podle odborníků posílá na sebevražedné útoky často ženy, ale jejich bomby jsou odpalovány na dálku, takže atentátnice je nemohou ovládat samy.

Od prosince 2013 je zavřené letiště v Maiduguri. Úřady je chtějí nyní znovu otevřít.