Desetitisíce studentů a profesorů ve středu opět demonstrovaly v metropoli Santiagu de Chile proti reformám vzdělávacího systému prezidentky Michelle Bacheletové, která je podle nich dostatečně nezapojila do tohoto procesu. Po dvou hodinách protestu vypukly podle agentury AFP střety s policií, která nakonec demonstranty rozehnala vodními děly a slzným plynem.

Podle organizátorů demonstrace se jí zúčastnilo na 200 tisíc lidí, úřady se k tomu ale nevyjádřily. "Vyzýváme vládu, aby naslouchala, vyjednávala a skoncovala se svou arogancí. Nyní existují návrhy," prohlásila na improvizovaném briefingu předsedkyně federace vysokoškoláků v zemi Valentina Saavedraová.

Při podobném protestu v chilském městě Valparaíso v polovině května přišli o život dva studenti. Podle svědků oběti ve věku 18 a 24 let zastřelil 22letý mladík, kterému vadilo, že se protestující pokusili na jeho dům nastříkat graffiti a polepit ho plakáty. Útočníka zadržela policie.

Studenti protestují už celé roky a požadují reformy vzdělávacího systému, který byl zaveden během diktatury v letech 1973 až 1990. Bacheletová, která je první chilskou prezidentkou, loni dosáhla znovuzvolení mimo jiné i díky slibu ambiciózních reforem včetně vysokoškolského studia zdarma pro nejchudších 70 procent obyvatel; to by mělo začít platit od roku 2016.

Studenti si ale stěžují, že byli v procesu reforem odsunuti na vedlejší kolej a jejich požadavky nikdo nevyslyšel. Navíc hrozí, že se reformy ani nepodaří uvést do praxe vzhledem k tomu, že vláda Bacheletové se potýká se sérií korupčních skandálů včetně jednoho, do něhož je zapleten prezidentčin syn.

Další demonstraci studentů v Chile rozehnala policie.

Foto: Reuters

Související