Turecký premiér Ahmet Davutoglu ve středu oznámil, že bude jednat s představiteli opozičních stran o možnosti vytvoření koaliční vlády. Davutogluova Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP) přišla v nedělních parlamentních volbách o poslaneckou většinu.

"Pouze AKP může stát v čele nějaké koalice. Pokud tomu ostatní zabrání, prozkoumáme v tom případě všechna ostatní řešení," řekl Davutoglu ve státní televizi TRT.

Turecký premiér podal dva dny po volbách demisi. Země bude mít novou vládu - čtěte ZDE

Spekuluje se, že nejblíže konzervativní islámské straně by mohli být nacionalisté ze Strany národní akce (MHP), kteří ale odmítají usmiřování s menšinovými Kurdy a také Erdoganovy ambice na posílení prezidentských pravomocí.

Do parlamentu se ještě dostali sociální demokraté a prokurdská Demokratická strana lidu (HDP). Obě tyto strany s AKP také nechtějí spolupracovat. Nepravděpodobná je i koalice všech tří opozičních stran vzhledem k vzájemné nevraživosti mezi nacionalisty a Kurdy.

Hovoří se také o menšinovém kabinetu AKP, což ale výhledově podle místních pozorovatelů nejspíše povede nakonec k předčasným volbám.

Davutoglu v úterý formálně podal demisi. Prezident Recep Tayyip Erdogan ho ale pověřil, aby pokračoval v řízení kabinetu do sestavení nové vlády.

Související