Posádka Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) musela v noci na středu korigovat prostorovou orientaci orbitálního komplexu, kterou narušilo neplánované spuštění motorů zaparkované lodi Sojuz. Oznámily to zdroje z kosmických agentur NASA a Roskosmos.

Bezpečí šestice kosmonautů není údajně ohroženo, nečekaný manévr podle expertů zavinil chybný povel ze Země.

Zažehnutí motorů vychýlilo ISS jen krátce a dočasně, shodují se zdroje z obou kosmických agentur.

Posádka okamžitě uvedla orbitální stanici do náležitého stavu, na harmonogramu letů mezi Zemí a ISS se nic nemění, uvedla ruská média.

Podle expertů Roskosmosu, kteří incident analyzovali, se motory Sojuzu samovolně spustily při testech radiového spojení, které řídí automatické přibližování a spojení lodi s parkovacím uzlem ISS. Odborníci se údajně shodují v názoru, že příčinou byl nesprávný povel z řídícího střediska v Rusku.

Jasné nicméně zatím není, zda šlo o poruchu systému nebo o lidskou chybu. Tisková agentura Interfax napsala, že motory mohl omylem během testu uvést do chodu ruský operátor. Podle tiskové agentury TASS ale může jít i o softwarovou chybu v řídícím programu.

Na palubě Mezinárodní vesmírné stanice je nyní šestičlenná mezinárodní posádka. Američan Terry Virts, Italka Samantha Cristoforettiová a ruský kosmonaut Anton Škaplerov se mají vrátit na Zemi ve čtvrtek.

Na ISS zůstanou, a to celý rok, Rus Michail Kornijenko a Američan Scott Kelly. Jen šest měsíců s nimi na orbitě stráví další ruský kosmonaut Gennadij Padalka.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist