Každoroční průvod ulicemi slovenské metropole za práva lidí jiné než heterosexuální orientace (tzv. LGBTI komunity), se letos neuskuteční. Informovali o tom ve čtvrtek organizátoři akce, známé jako Duhový Pride.

Své rozhodnutí zdůvodnili dopadem vyhrocené kampaně před únorovým referendem o zákazu adopcí osobami stejného pohlaví a o dalších otázkách ohledně ochrany tradiční rodiny, které nakonec ztroskotalo na nízké účasti.

Slováci v referendu hlasovali o rodině. Kvůli nízké účasti je neplatné - čtěte ZDE

"Slovenská společnost je stále otrávená nesmyslnou referendovou kampaní. Chceme, aby byl Pride považován za klidný, příjemný a kulturní projev hrdosti v kontrastu k potupě, kterou neustále LGBTI lidé ve svém životě zažívají," uvedli organizátoři v prohlášení, o kterém ve čtvrtek informoval Martin Macko. Ten je výkonným ředitelem nevládní organizace Iniciatíva Inakosť, která hájí práva LGBTI komunity.

Místo průvodu se prý uskuteční jiné akce a kampaně. Čtyři desítky různých nevládních organizací už například zahájily společnou iniciativu s cílem prosadit na Slovensku zavedení registrovaných partnerství osob stejného pohlaví.