Zhoršení počasí v pondělí přinutilo letoun na solární pohon Solar Impulse přerušit předpokládanou více než pětidenní cestu přes Tichý oceán. Řídicí středisko rozhodlo, že stroj udělá neplánovanou zastávku v japonské Nagoji a bude pokračovat dál, až se podmínky zlepší. Informovaly o tom internetové stránky mise.

Let přes Pacifik je nejdelší plánovanou etapou letounu Solar Impulse na cestě kolem světa. Stroj odstartoval v neděli ráno místního času z čínského Nankingu k Havajským ostrovům a urazil v kuse 36 hodin.

Pak ale kvůli formujícím se hustým mrakům na trase řídicí středisko pilota vyzvalo, aby vyčkal nad Japonským mořem, dokud nebude rozhodnuto o dalším postupu. Letoun byl v tu chvíli v oblasti s dobrým počasím a mezitím plně dobil baterie. 

"Počasí se zhoršilo. Rozhodli jsme se pro mezipřistání v Nagoji," oznámili v pondělí kolem deváté hodiny středoevropského času na tiskové konferenci organizátoři letu. "Jsem na cestě do Nagoji, zklamaný, že nemohu pokračovat, ale vděčný japonským úřadům za podporu," napsal na stránkách mise pilot letu André Borschberg.

Cesta z Číny na Havajské ostrovy je sedmou etapou letu Solar Impulse kolem světa. Pilot na ní musí překonat vzdálenost 8500 kilometrů, což by mu podle odhadů mělo trvat 130 hodin.

Letadlo potřebuje nejen příznivý vítr, ale také bezmračnou oblohu, aby mohlo dobít dostatek energie ze slunce a pokračovat v letu i během noci. Meteorologové týmu Solar Impulse v sobotu došli k názoru, že se jim podařilo najít vhodné okno pro let, a stroj v neděli pustili na cestu. Plány pak ale letadlu překazila atmosférická fronta, napsal zpravodajský server BBC News.

"V neděli to vypadalo, že máme možnost překročit frontu pátý den, těsně před Havajskými ostrovy. Podle nynějších předpovědí ale tato možnost už není, což znamená, že pro tento okamžik je cesta na Havaj zablokovaná," prohlásil dnes Bertrand Piccard, který let monitoruje z Monaka.

Cesta kolem světa začala 9. března v Abú Dhabi ve Spojených arabských emirátech. Má trvat pět měsíců, z toho vlastní let 25 dní. Celá trasa by odhadem měla být dlouhá asi 35 tisíc kilometrů. Piccard a Borschberg se projektem snaží podpořit využívání sluneční energie.

První etapy cesty probíhaly v relativně rychlém sledu, na čínském východním pobřeží se však letoun zdržel více než měsíc při čekání na počasí vhodné ke startu, který byl několikrát na poslední chvíli odložen. 

Každé zdržení přitom ohrožuje další fáze letu. Tým potřebuje přeletět Spojené státy a poté Atlantik, než začne v srpnu vrcholit hurikánová sezona.

Solar Impulse 2 je vylepšenou verzí prvního letadla Solar Impulse, které piloti vyzkoušeli při přeletech nad Evropou, Afrikou a Spojenými státy. Na svém povrchu má 17 248 fotovoltaických článků, které s pomocí lithiových baterií dodávají energii čtyřem motorům. Letoun má rozpětí křídel 72 metrů, což je více, než má Boeing 747. Váží ale jen 2,3 tuny, tedy asi jako větší osobní automobil.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist