Více než 1154 lidí už podlehlo vlně veder, která sužuje jihovýchodní Indii, informovala stanice CNN. Teploty se blíží v některých oblastech 50 stupňům Celsia, v nejhůře postižených státech Ándhrapradéš a Telangana se drží těsně pod touto hranicí. Odtamtud je od minulého týdne hlášeno celkově 1118 mrtvých.

Úřady nejhůře postižených států uvedly, že jen v Ándhrapradéši zemřelo 884 osob. V Telanganě přišlo o život dalších 266 lidí a ve státech Západní Bengálsko a Urísa 67 lidí.

Podle indických úřadů jsou nejvíce ohroženi stavební dělníci, starší lidé a bezdomovci. Meteorologové varovali, že horka pravděpodobně potrvají ještě několik dní. Zmírnit by se měla s příchodem monzunu, který je v oblasti podle meteorologů očekáván v neděli.

Města ve státech Ándhrapradéš a Telangana vypadají v posledních dnech opuštěně, jak se lidé ukrývají ve svých domovech před spalujícím sluncem. V Haidarábádu po obvykle přeplněných ulicích projíždí jen málo aut.

Úřady lidem doporučují, aby pili hodně vody, nevycházeli hlavně přes poledne ven, chránili se slunečníky a pokrývkami hlavy a nosili volné bavlněné oblečení. "Radíme lidem, aby mezi desátou a čtvrtou nechodili do práce. Také jsme otevřeli na různých místech hlavně v městských oblastech centra, kde se rozdává voda a podmáslí," uvedlo oddělení pro řešení přírodních katastrof ve státě Ándhrapradéš.

Vláda v tomto státě také zrušila dovolenou pro všechny lékaře vzhledem k tomu, že nemocnice jsou zaplaveny pacienty s úžehem. Rodiny lidí, kteří podlehnou vedru, dostanou od státu odškodné 100 tisíc rupií, v přepočtu 39 tisíc korun.