Kubě se podařilo najít ve Spojených státech banku pro vedení účtů svých diplomatických misí. Havana a Washington tak odstranily další překážku, která bránila obnově vzájemných diplomatických vztahů. Informovala o tom ve středu agentura Reuters.

Zajištění bankovních operací bylo jedním z hlavních požadavků Kuby v době, kdy diplomaté obou zemí jednají o opětovném otevření ambasád. Další kolo rozhovorů na toto téma je plánováno na čtvrtek.

Diplomatické zastoupení zatím funguje pouze na úrovni zájmových sekcí, kterou mají USA při švýcarském velvyslanectví v Havaně a Kuba ve Washingtonu.

Americký finanční ústav M&T Bank v roce 2013 přestal poskytovat své služby kubánské zájmové sekci ve Washingtonu s poukazem na obchodní důvody. Havana, která tento krok tehdy kritizovala jako dopad amerických hospodářských sankcí, musí od té doby proplácet účty a mzdy v hotovosti.

Název banky, jež bude nově kubánskému konzulárnímu úřadu a později případně řádnému kubánskému velvyslanectví sloužit, nebyl zveřejněn. Údajně se ale jedná o finanční instituci se sídlem na Floridě.

Americký prezident Barack Obama a kubánský vůdce Raúl Castro v prosinci slíbili obnovu diplomatických vztahů obou zemí, které byly přerušeny v roce 1961 v době studené války. Největší překážku nyní představuje fakt, že Kuba zůstává na americkém seznamu zemí podporujících terorismus. Vyškrtnout by ji Spojené státy mohly již 29. května. Kubánský prezident Raúl Castro minulý týden naznačil, že hned poté by mohla obnovit provoz velvyslanectví.

Na čtvrtečních jednáních budou vysocí američtí a kubánští představitelé diskutovat i o dalších přetrvávajících neshodách. Obamova vláda chce kupříkladu záruky, že její diplomaté budou moci na Kubě cestovat po celém ostrově bez omezení a setkávat se, s kýmkoli budou chtít, včetně disidentů.

Havana zase zdůrazňuje, že "normalizace" vztahů musí zahrnovat uzavření americké námořní základny Guantánamo na ostrově a úplný konec hospodářského embarga. Řadu omezení v ekonomických vztazích již USA v posledních měsících zrušily.

Kontroverzní otázkou, která vyplula na povrch teprve nedávno, je také školení kubánských novinářů americkými experty. Jedná se o program na podporu demokracie, jaké USA organizují v různých zemích světa, kde jsou omezovány svobody občanů. Prezident Raúl Castro tento program označil za "nezákonné omezování kubánské suverenity".

Agentura Reuters v úterý uvedla, že USA daly najevo ochotu změnit v budoucnu tyto programy podle toho, jak se bude Kuba dále otvírat světu.