Do řídicího systému velkých dopravních letadel se lze nabourat přímo z pasažérského sedadla. Podle materiálů amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) to tvrdí známý hacker, který prý dokázal krátce ovládnout motor jednoho z letadel a způsobit drobné odklonění jeho dráhy letu. FBI jej krátce zadržela a vyslechla, obviněn však nebyl, uvedl deník USA Today. 

Uznávaný expert na bezpečnost informačních technologií Chris Roberts federálním agentům vypověděl, že se mu podařilo proniknout do řídicích systémů letadel nejméně 15krát. Šlo prý o velké dopravní stroje Boeing 737 a Airbus A-320 na amerických vnitrostátních linkách. Během jednoho z letů podle materiálů FBI dokázal přimět jeden z motorů stroje k pohybu směrem vzhůru, čímž na okamžik mírně odklonil stroj od trasy požadované piloty.

Roberts tvrdí, že mu k částečnému ovládnutí stroje pomohla "skříňka" umístěná pod každým sedadlem, která slouží cestujícím k přehrávání filmů či hudby a je napojená na centrální systém letadla. Stačilo prý přístroj vyjmout, připojit jej ke svému počítači, prolomit několik hesel a přepsat řídicí kód letadla. 

Roberts sám policii na své činy upozornil v dubnu na Twitteru, neboť prý chtěl, aby "byla zranitelná místa opravena". Po jeho příletu z Chicaga do města Syracuse ve státě New York jej FBI zadržela a vyslýchala. Rovněž získala soudní povolení k zabavení jeho počítačového vybavení, které agenti prohledali. 

Podle záznamů FBI Roberts uznal, že nepovolený průnik do systému letadel je nelegální, a přislíbil, že se o něj již nebude pokoušet. Policie vůči němu nevznesla žádné obvinění.