Ruský prezident Vladimir Putin se ve vlasti dočkal pomníku, který jej zvěčňuje ve stylu císaře antického Říma. Putinovo poprsí o víkendu v chatové osadě u vsi Agalakovo asi dvacet kilometrů od Petrohradu odhalili místní kozáci, prý z vděčnosti za připojení Krymu k Rusku.
Putinovu hruď na pomníku, zahalenou v tóze, krášlí medaile s ruským znakem. Autor měl prý v úmyslu ověnčit hlavu ruského vůdce vavřínovým věncem, ale nakonec si to rozmyslel; prý by Putin vypadal až moc římsky. "Tento pomník je symbol naší ruské demokracie," uvedl ataman kozáckého spolku Irbis Andrej Poljakov.
Plastový pomník je umístěn na atamanově soukromém pozemku, a tak nebylo zapotřebí úředního souhlasu. Kozáci prý mají podle médií v úmyslu nechat zhotovit Putinovo poprsí ve dvojnásobné velikosti z bronzu, jakmile to dovolí finanční prostředky.
Kromě toho vedle Putina mají podle serveru lenta.ru stát ještě dva další pomníky: petrohradského kozáka Dmitrije Sizikova, který padl na východní Ukrajině, a kozáckého atamana, carského generála Pjotra Krasnova, který byl pověšen v Moskvě v roce 1947 za kolaboraci s nacisty.
Putin už před lety dal najevo, že si nepřeje, aby se po něm pojmenovávaly ulice či aby se mu stavěly sochy, a jeho mluvčí Dmitrij Peskov se několikrát distancoval od "kultu osobnosti", který prý nikdy nevychází od samého šéfa, ale nejspíše pramení z jeho osobní popularity. Nicméně už před lety Putina ztvárnil kontroverzní sochař Zurab Cereteli v podobě bronzového judisty. Sochu opatřil názvem "Ve zdravém těle zdravý duch", ale mnozí jí prý neřeknou jinak než "Putinův pomník v Moskvě".
V roce 2004 byl v Pskově odhalen sádrový pomník Putina před budovou místní dětské nemocnice. Nevydržel tam však ani do druhého dne a již pozdě večer byl demontován. Chybělo prý úřední povolení.
Putin přitahuje umělce již léta. Obrazy, koberce, talíře, matrjošky a další suvenýry s Putinovou tváří jsou žádaným artiklem a jdou většinou dobře na odbyt. Výjimkou snad byl jen pokus o masovou distribuci litinové busty prezidenta, kterou vyrobil strojírenský závod v Čeljabinské oblasti. Měla se prodávat v obchodech po 3000 rublech (asi 2600 korun podle tehdejšího kurzu), ale šla špatně na odbyt.
Podstatně větší zájem byl o čokoládového Putina, který se prodával v luxusní moskevské cukrárně v přepočtu za asi 18 500 korun. Ačkoli zarámovaný portrét z různých druhů čokolád byl poměrně drahý, na pultech dlouho nezůstal.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist