V Jemenu v noci z neděle na pondělí vyprší pětidenní humanitární příměří, které ale bylo od začátku porušováno. V jihojemenském Táízu v noci na neděli při bojích šíitských milic a povstalců z řad Hútíů s vládními vojáky zahynulo nejméně 15 lidí. Klid zbraní mezi saúdskoarabskou koalicí a šíitskými povstalci měl umožnit distribuci humanitární pomoci. OSN v nedělním vyjádření vyzvala k prodloužení příměří, ale podle jemenského viceprezidenta Chálida Baháha to bude záležet na situaci v terénu.

"Potřebujeme, aby příměří pokračovalo dlouho, nejen pár dnů, to ale záleží tom, jak to bude vypadat v terénu," řekl Baháh v Rijádu agentuře Reuters. "Vládní strana si to (prodloužení příměří) ovšem přeje, potřebujeme to."

Příměří vyhlášené v úterý skončí o půlnoci tamního času, tedy ve 22:00 SELČ.

K jeho prodloužení nejméně o dalších pět dnů v neděli vyzval jménem generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna zmocněnec OSN pro Jemen Ismáíl šajch Ahmad. Ten dnes promluvil v Rijádu na úvod konference o jemenské krizi. "Vyzývám všechny strany, aby se zdržely jakýchkoli akcí, které naruší mír na letištích a v dalších klíčových oblastech včetně infrastruktury," uvedl Ahmad.

Schůzku jemenských politických sil do Rijádu svolal jemenský prezident Abdar Rabbú Mansúr Hádí a Saúdská Arábie hostí toto třídenní setkání pod záštitou Rady pro spolupráci arabských států Perského zálivu (GCC). Podle agentury AP je na schůzce v Rijádu přítomno kolem 400 jemenských politiků a kmenových vůdců, neúčastní se jí ale šíitští povstalci, kteří kontrolují jemenskou metropoli a velkou část severního Jemenu.

Šíitští povstalci, stejně jako bojovníci loajální jejich spojenci, bývalému prezidentu Alímu Abdalláhu Sálihovi, účast na schůzce o budoucnosti Jemenu odmítli se zdůvodněním, že podle nich nenabídne konference žádnou příležitost k mírovým jednáním.

Někteří čelní představitelé Sálihovy politické strany Všeobecný lidový kongres (GPC) nicméně podle agentury Reuters do Rijádu přijeli a přísahali věrnost Hádího vládě. V sobotu pozdě večer vydala tato skupina prohlášení vyzývající Sáliha k odstoupení z funkce vůdce GPC a prohlásila, že se zúčastní jednání v Rijádu.

Jemenský konflikt zuří od loňského září, kdy šíitské oddíly obsadily hlavní město San’á. Poté držely v domácím vězení prezidenta Abdara Rabbúa Mansúra Hádího a členy jeho vlády, kteří následně uprchli do Adenu a z něj někteří do Saúdské Arábie. Rijád v březnu sestavil koalici, která ve snaze bránit zájmy Hádího zahájila letecké údery na Jemen. Šíity zase podporuje Írán. Teherán přiznává, že jim poskytuje politickou a humanitární pomoc. Popírá ale, že je vyzbrojuje.

Konflikt si podle OSN od 19. března vyžádal již více než 1400 obětí, většinou civilistů. Kvůli bojům docházejí v 25milionové zemi zásoby jídla, vody i léků. Ty se snažily do Jemenu během příměří dostat humanitární organizace. Pomoc Jemencům má na své palubě údajně i íránská loď, která již několik dní směřuje k břehům země. Jestliže vše půjde podle plánu, dorazit by tam měla příští čtvrtek večer, uvedli íránské úřady. Saúdská Arábie ale podezírá Írán z vyzbrojování šíitů a chce, aby se loď podrobila před zakotvením prohlídce. To Teherán odmítá.