V Jemenu v noci z neděle na pondělí vyprší pětidenní humanitární příměří, které ale bylo od začátku porušováno. V jihojemenském Táízu v noci na neděli při bojích šíitských milic a povstalců z řad Hútíů s vládními vojáky zahynulo nejméně 15 lidí. Klid zbraní mezi saúdskoarabskou koalicí a šíitskými povstalci měl umožnit distribuci humanitární pomoci. OSN v nedělním vyjádření vyzvala k prodloužení příměří, ale podle jemenského viceprezidenta Chálida Baháha to bude záležet na situaci v terénu.

"Potřebujeme, aby příměří pokračovalo dlouho, nejen pár dnů, to ale záleží tom, jak to bude vypadat v terénu," řekl Baháh v Rijádu agentuře Reuters. "Vládní strana si to (prodloužení příměří) ovšem přeje, potřebujeme to."

Příměří vyhlášené v úterý skončí o půlnoci tamního času, tedy ve 22:00 SELČ.

K jeho prodloužení nejméně o dalších pět dnů v neděli vyzval jménem generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna zmocněnec OSN pro Jemen Ismáíl šajch Ahmad. Ten dnes promluvil v Rijádu na úvod konference o jemenské krizi. "Vyzývám všechny strany, aby se zdržely jakýchkoli akcí, které naruší mír na letištích a v dalších klíčových oblastech včetně infrastruktury," uvedl Ahmad.

Schůzku jemenských politických sil do Rijádu svolal jemenský prezident Abdar Rabbú Mansúr Hádí a Saúdská Arábie hostí toto třídenní setkání pod záštitou Rady pro spolupráci arabských států Perského zálivu (GCC). Podle agentury AP je na schůzce v Rijádu přítomno kolem 400 jemenských politiků a kmenových vůdců, neúčastní se jí ale šíitští povstalci, kteří kontrolují jemenskou metropoli a velkou část severního Jemenu.

Šíitští povstalci, stejně jako bojovníci loajální jejich spojenci, bývalému prezidentu Alímu Abdalláhu Sálihovi, účast na schůzce o budoucnosti Jemenu odmítli se zdůvodněním, že podle nich nenabídne konference žádnou příležitost k mírovým jednáním.

Někteří čelní představitelé Sálihovy politické strany Všeobecný lidový kongres (GPC) nicméně podle agentury Reuters do Rijádu přijeli a přísahali věrnost Hádího vládě. V sobotu pozdě večer vydala tato skupina prohlášení vyzývající Sáliha k odstoupení z funkce vůdce GPC a prohlásila, že se zúčastní jednání v Rijádu.

Jemenský konflikt zuří od loňského září, kdy šíitské oddíly obsadily hlavní město San’á. Poté držely v domácím vězení prezidenta Abdara Rabbúa Mansúra Hádího a členy jeho vlády, kteří následně uprchli do Adenu a z něj někteří do Saúdské Arábie. Rijád v březnu sestavil koalici, která ve snaze bránit zájmy Hádího zahájila letecké údery na Jemen. Šíity zase podporuje Írán. Teherán přiznává, že jim poskytuje politickou a humanitární pomoc. Popírá ale, že je vyzbrojuje.

Konflikt si podle OSN od 19. března vyžádal již více než 1400 obětí, většinou civilistů. Kvůli bojům docházejí v 25milionové zemi zásoby jídla, vody i léků. Ty se snažily do Jemenu během příměří dostat humanitární organizace. Pomoc Jemencům má na své palubě údajně i íránská loď, která již několik dní směřuje k břehům země. Jestliže vše půjde podle plánu, dorazit by tam měla příští čtvrtek večer, uvedli íránské úřady. Saúdská Arábie ale podezírá Írán z vyzbrojování šíitů a chce, aby se loď podrobila před zakotvením prohlídce. To Teherán odmítá.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist