Vladimir Putin bude dnešní pražské finále hokejového mistrovství světa mezi Ruskem a Kanadou sledovat v televizi ze Soči. Řekl to mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov, který tak ukončil spekulace, že by šéf Kremlu mohl dnes přiletět na bleskovou návštěvu české metropole. "Samozřejmě se bude dívat. V Soči," citovala Peskova ruská tisková agentura Tass.

Organizátoři hokejového šampionátu v minulých dnech dávali najevo, že jsou připraveni na možnost, že se Putin v případě ruského postupu do finále na poslední chvíli rozhodne zamířit do Prahy. Nezaskočilo by je prý ani prezidentovo přání vidět přímo na místě sobotní semifinále Rusko–USA. Také na to se ale Putin díval v Soči.

Podle Peskova prezident televizi sledoval ve společnosti hokejových veteránů po exhibičním utkání, které se v černomořském rekreačním středisku odehrálo. "Fandili a měli radost," řekl kremelský mluvčí, podle něhož nikdo nečekal, že vítězství bude tak jednoznačné. Ruská hokejová reprezentace v sobotu porazila americký tým 4:0.

Putin o tomto víkendu dal najevo svoji aktivní zálibu v hokeji a přidal střípek do mozaiky sportovně založeného muže, kterou si dlouhodobě vytváří. Podle agentury Tass dvaašedesátiletý prezident při sobotní hokejové exhibici nastoupil na led a nastřílel hned osm gólů, na které mu přihrávaly mimo jiné hvězdy NHL Pavel Bure a Valerij Kamenskij. Prezidentův tým složený z dalších politiků, ale i sportovců a podnikatelů nakonec vyhrál 18:6. Putin a všichni jeho spoluhráči měli na dresech stejné číslo 70 – na počest letošního sedmdesátého výročí konce druhé světové války.

Dvaašedesátiletý Putin během 15 let ve vedení země rád ukazuje své sportovní dovednosti, zejména pokud jde o jeho oblíbené judo či plavání.

Podívejte se, jak ruský prezident hraje hokej:

Putin hits the ice for hockey match in Sochi

Putin hits the ice for hockey match in Sochi