Celkový počet obyvatel v 28 členských státech Evropské unie do roku 2060 mírně vzroste, ale populace výrazně zestárne. Na každého člověka staršího 65 let budou připadat dva v produktivním věku, zatímco dnes jsou to zhruba čtyři.
Vyplývá to ze zprávy o stárnutí populace, kterou v úterý zveřejnila Evropská komise. Česká republika v tomto ohledu přibližně odpovídá unijnímu průměru, ale údajně patří mezi desítku zemí, v nichž bude mít stárnutí obyvatel největší dopady na veřejné výdaje.
Zprávou se na svém úterním zasedání zabývali i unijní ministři financí. Studie totiž analyzuje i předpokládané dlouhodobé rozpočtové důsledky stárnutí populace do roku 2060.
Demografické trendy dlouhodobě ukazují, že Evropa bude v příštích desetiletích stále "šedivější", konstatuje zpráva EU. Počet obyvatel ve stávajících 28 členských státech má vzrůst z 507 milionů z roku 2013 na 526 milionů v roce 2050 (o téměř pět procent), ale pak má mírně poklesnout na 523 milionů v roce 2060.
V jednotlivých zemích ale trendy budou rozdílné. Zhruba polovina dnešní osmadvacítky se bude potýkat s poklesem počtu obyvatel. Česká republika ale patří do druhé poloviny s očekávaným nárůstem počtu obyvatel, a to z dnešních zhruba 10,5 milionu na 11,1 milionu v roce 2060. V tom se liší od svých sousedů kromě Rakouska.
V EU se má celkově zvýšit porodnost, ale zůstane pod úrovní přirozené reprodukce populace. Trvale však do roku 2060 poroste očekávaná průměrná délka života při narození. U mužů má vzrůst o 7,1 roku na 84,8 roku (u Čechů 83,3) a u žen prý vzroste o šest let na průměrných 89,1 roku (u Češek 87,9). Pokračovat má v příštích desetiletích také čistý migrační přírůstek.
Celková zaměstnanost lidí ve věkové skupině od 20 do 64 let má v osmadvacítce do roku 2060 vzrůst z 68,4 procenta (2013) na 75 procent v roce 2060. Absolutní počet pracujících však oproti roku 2013 zhruba o devět milionů poklesne. Nejvyšší úrovně má dosáhnout už v roce 2022, kdy bude pracovat 215 milionů Evropanů, a postupně klesne na 202 milionů v roce 2060. To bude dáno právě rychlým stárnutím populace, a tím i mnohem vyšším počtem lidí v důchodovém věku.
Nezaměstnanost v Evropské unii klesla pod 10 procent, poprvé od roku 2011 - čtěte ZDE
Potraviny v Česku jsou šesté nejlevnější v Evropské unii, tvrdí svaz obchodu - čtěte ZDE
Do roku 2060 vzrostou zhruba o dvě procenta celkového HDP evropských zemí veřejné výdaje související bezprostředně se stárnutím obyvatel. Jde zejména o výdaje na důchody a na zdravotní péči.
Česká republika přitom patří mezi desítku zemí, kde má podíl výdajů souvisejících se stářím vzrůst nejméně o 2,5 procenta. U Česka EU očekává nárůst z 19,1 procenta v roce 2013 o další tři procenta v roce 2060.
Dalšími státy, které se musí připravit na výraznější výdaje v souvislosti se stárnutím populace, jsou Slovensko, Německo, Finsko, Rakousko, Nizozemsko, Belgie, Lucembursko, Malta a Slovinsko.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist