Britský premiér David Cameron ve čtvrtek večer vyzval voliče, aby mu umožnili dodělat svou práci v čele vlády, když je nyní "v polovině cesty". V televizním diskusního pořadu Question Time, kde odpovídal na dotazy diváků ve studiu, slíbil, že jeho vláda nezavede žádné škrty u přídavků na děti nebo u slev na dani za výchovu potomků. I tak prý bude možné ušetřit více peněz ze sociálně štědrého státního rozpočtu.

Cameron také řekl, že hodlá pokračovat v reformě britského zdravotního systému NHS, jehož efektivita byla za jeho vlády prý zvýšena snížením byrokratické zátěže hromadným propouštěním administrativních pracovníků, aby bylo na vyšší platy zdravotníků. Upozornil, že zlepšení zdravotních služeb není možné bez silného hospodářství.

Leader labourististů Ed Miliband naopak obvinil konzervativce, že chtějí devastovat rodinné finance. Politika labouristů chce podle něj zabezpečit pracující rodiny s dětmi stanovením minimální mzdy na 8 liber na hodinu, cituje Milibanda server BBC.

Miliband také znovu vyloučil jakoukoli povolební dohodu se separatisty ze Skotské národní strany (SNP) v případě, že by jeho strana v květnových parlamentních volbách nezískala ve sněmovně většinu. "Pokud by cenou za vznik labouristické vlády byla dohoda nebo koalice se Skotskou národní stranou, pak se to nestane," zdůraznil.

Miliband se také bránil obvinění jednoho z diváků, že labouristé, když byli minule u moci, tak zavedli příliš vysoké rozpočtové výdaje. Šéf labouristů tvrdil, že za ekonomickými potížemi Británie stála "globální krize".

V pořadu, který se koná týden před britskými parlamentními volbami, vystoupil také vicepremiér Nick Clegg. Podle bleskového průzkumu agentury ICM pro deník The Guardian Cameron v tomto střetnutí vyhrál s 44 procenty hlasů. Miliband skončil druhý s 38 procenty a vicepremiér a šéf liberálních demokratů Nick Clegg třetí s 19 procenty.

Politici v pořadu odpovídali pouze na dotazy diváků, debatu mezi sebou už nevedou. Průzkumy veřejného mínění ukazují, že labouristé a konzervativci mají zhruba stejné šance na vítězství.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist