Uznání nezávislosti Kosova otevřelo Pandořinu skříňku a zahájilo nebezpečný proces překreslování hranic na celém světě. V rozhovoru, který zveřejnil srbský deník Večernje novosti, to uvedl český prezident Miloš Zeman. Zopakoval, že on sám nezávislost Kosova neuznal, a současného kosovského vicepremiéra Hashima Thaçiho nazval válečným zločincem.

Srbský deník se nejprve Zemana ptal na jeho nadcházející cestu do Moskvy. Český prezident se jako jeden z mála státníků do Ruska chystá, nicméně nezúčastní se 9. května vojenské přehlídky na Rudém náměstí. "Jsem jeden z evropských vůdců, který v Moskvě bude. Musíme vyjádřit svůj vděk lidem, kteří během druhé světové války položili svůj život. Rozumím vůdcům těch evropských zemí, kteří nebyli osvobozeni sovětskou armádou, ale většina Československa byla. Nemůžeme zapomenout na minulost," vysvětlil Zeman. 

Redaktorka se poté vrátila k Zemanově nedávné rozepři s americkým velvyslancem v České republice Andrewem Schapirem, který se pozastavil právě nad účastí prezidenta na květnových oslavách v Moskvě. Na dotaz, zda má velvyslanec kvůli svým prohlášením stále uzavřené dveře na Pražský hrad, což Zeman před časem řekl, prezident odpověděl, že ano. "Americký velvyslanec reagoval v rozporu s Vídeňskou úmluvou o diplomatických vztazích, která přísně zakazuje jakémukoli cizímu ambasadorovi, aby zasahoval do vnitřních záležitostí hostitelské země," dodal Zeman.

Bývalá jihosrbská provincie Kosovo vyhlásila v roce 2008 nezávislost, kterou Srbsko nadále odmítá uznat. Zeman v rozhovoru tento srbský postoj podpořil.

"Já osobně jsem nezávislost Kosova neuznal. Dokazuje to i fakt, že jsem nikdy nejmenoval velvyslance ČR v Prištině," uvedl český prezident. "Již několikrát jsem řekl, že Hashim Thaçi je válečný zločinec," dodal. 

Zeman kritizoval kosovské představitele již v minulosti, loni během své návštěvy Srbska uvedl, že vybudování samostatných ozbrojených sil Kosova by znamenalo znovu vyzbrojit členy někdejší Kosovské osvobozenecké armády (UÇK), jež páchala teroristické činy. Kosovo pak označil za velmi podivný stát se silným vlivem narkomafií.