Dosažení dohody s věřiteli do 9. května je podle řeckého premiéra Alexise Tsiprase možné. Pokud by se to nepodařilo, bude však prý nutné vypsat referendum. Předčasné volby naopak Tsipras v pondělním rozhovoru poskytnutém řecké televizní stanici Star TV vyloučil.
"Nikdo v Evropě nevyhraje, když dojde k rozchodu," uvedl Tsipras. Rozhovory s mezinárodními věřiteli se podle něj nacházejí v konečné, rozhodující fázi. "Myslím, že dosáhneme k 9. květnu dohody," dodal.
Jakou otázku by řeckým voličům v případě neúspěchu jednání chtěla vláda ve všelidovém hlasování položit, premiér odmítl upřesnit. Z debaty ale podle agentury DPA vyplynulo, že by se s největší pravděpodobností týkala přijetí nového úsporného programu. "Nevěřím ale, že k němu (referendu) dojde," uvedl Tsipras.
V televizní debatě se řecký premiér rovněž zastal německé kancléřky Angely Merkelové. S její politikou sice prý nadále nesouhlasí, Merkelová se ale snaží o nalezení řešení řeckého dluhového problému. "Je nicméně v zajetí vlastní neschopnosti přiznat si ztroskotání úsporného programu," dodal.
Svou plnou důvěru vyjádřil Tsipras také ministru financí Janisi Varufakisovi, kterého v neděli odvolal z pozice hlavního vyjednávače. Zůstává prý i nadále důležitou osobou pro vyjednávání. Varufakise nahradil náměstek ministra zahraničí Euklidis Tsakalotos.
Silně zadlužené Řecko se kvůli nedostatku hotovosti potýká s hrozbou platební neschopnosti. Eurozóna v březnu schválila čtyřměsíční prodloužení záchranného programu, výplatu zbývajících 7,2 miliardy eur (téměř 200 miliard Kč) z tohoto programu ale pozastavila do zhodnocení reformních plánů nové řecké vlády. Na podobě reforem se ale Atény s věřiteli zatím neshodly.
Řecká vláda by si přála, aby eurozóna co nejdříve uvolnila alespoň část ze 7,2 miliardy eur, aby mohla pokrýt zejména splátky dalších dluhů. Řecko musí splatit do 12. května zhruba 750 milionů eur (20,6 miliard Kč) Mezinárodnímu měnovému fondu. Šéf euroskupiny Jeroen Dijsselbloem uvolnění části financí odmítl s tím, že manipulovat se bude jen s celým balíkem pomoci. Euroskupina se má o dalším postupu radit na zasedání 11. května.
Někteří ministři financí eurozóny po pátečním zasedání poprvé připustili, že uvažují o plánu B pro případ, že se Řecko nedokáže do konce června dohodnout s mezinárodními věřiteli na dalším financování. Prolomili tak dosavadní tabu kolem možnosti odchodu Řecka z eurozóny.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist