Šéfka australské diplomacie Julie Bishopová se snaží na poslední chvíli zabránit chystaným popravám v Indonésii, kde spolu s dalšími sedmi cizinci hrozí už brzy trest smrti i dvěma australským občanům. Ministryně tvrdí, že proces s Australany obžalovanými z pašování drog mohl být ovlivněn korupcí a že by tato podezření měly indonéské úřady prověřit, napsala v pondělí agentura Reuters. Popravy devíti cizinců a jednoho Indonésana by mohly být vykonány už v noci na úterý.
Pravděpodobnost, že poprava Australanů by mohla být odložena, v pondělí zvýšilo oznámení ústavního soudu, který souhlasil s projednáním jejich dalšího odvolání. Nejvyšší státní zástupce v pondělí naopak zamítl žádost o milost, kterou do Indonésie vyslal kvůli na smrt odsouzené filipínské občance filipínský prezident Benigno Aquino.
Indonéské úřady v sobotu oficiálně informovaly devět lidí odsouzených k trestu smrti o blížící se popravě. Podle tamních zákonů musejí odsouzenci dostat zprávu o vykonání trestu nejméně 72 hodin předem, což znamená, že popravy by se mohly konat už v úterý či ve středu.
Původně byl mezi čekateli na popravu i Francouz Serge Atlaoui, jeho právník ale prozatím dosáhl odkladu tím, že podal stížnost proti způsobu, jímž byla zamítnuta jeho žádost o milost. O stížnosti by měl v pondělí rozhodnout nejvyšší soud.
Australané Andrew Chan a Myuran Sukumaran byli podle soudu šéfy organizované skupiny přezdívané "baliská devítka", která se pokoušela propašovat do Austrálie 8,3 kilogramu heroinu. Skupinu, v níž byli také dva Indonésané a občané Francie, Ghany, Brazílie, Filipín a Nigérie, zatkla policie na indonéském ostrově Bali v dubnu 2005. Odsouzeni byli o rok později.
Právě fakt, že verdikt byl vynesen už před deseti lety, podle Indonésie nevrhá dobré světlo na žádost australské ministryně. Ta měla podle Jakarty přijít se svými podezřeními, že proces neproběhl řádně, dříve a dodat také potřebné důkazy. Bishopová s odvoláním na obhájce obou Australanů tvrdí, že indonéští soudci si řekli o úplatek za to, že uplatní vůči dvojici méně přísný trest. Dohoda prý ale později zkrachovala poté, co soudci údajně dostali příkaz z vyšších míst, aby potrestali pašeráky trestem smrti.
Indonéské úřady tvrdí, že i kdyby stížnost Canberry na možnou korupci vzaly v úvahu, udělený trest by to nemohlo nijak zvrátit.
Kromě Austrálie se snaží popravy svých občanů zvrátit i další země: francouzský prezident François Hollande minulý týden varoval Indonésii, že poprava by mohla poškodit vztahy mezi oběma zeměmi. Na Indonésii intenzivně naléhají i Filipíny - jejich prezident Aquino navrhl zmírnění trestu pro odsouzenou Filipínku z humanitárních důvodů: jde o matku dvou dětí.
"Francie a Austrálie ctí lidská práva a odmítají trest smrti kdekoli a za jakýchkoli okolností," apelovali po společném jednání v Paříži prezident Hollande a australský premiér Tony Abbott.
Indonésie má výjimečně přísné protidrogové zákony a popravy pašeráků drog tam nejsou výjimečné. Na výkon trestu smrti tam v současnosti čeká 138 lidí, asi třetina jsou cizinci. Letos v lednu bylo v Indonésii popraveno za obchodování s drogami šest lidí, z nichž pět byli cizinci. Tyto popravy vyvolaly po celém světě ostrou kritiku ze strany vlád a ochránců lidských práv.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist