Evropská komise vytváří odbor strategické komunikace, který bude bojovat s ruskou propagandou. Evropská služba pro vnější činnost (EEAS) o tom koncem března informovala zástupce všech členských zemí EU, píše server HlídacíPes.

Odbor zaměstná experty na komunikaci, jejichž úkolem bude zajišťovat efektivnější zahraniční politiku Evropské unie a posilovat její úlohu na světové scéně. Odborníci mají sídlit v Bruselu a pobírat plat 4350 eur měsíčně (zhruba 120 tisíc korun).

Každá členská země EU má navrhnout svého kandidáta, který bude zaměstnaný zatím na dobu určitou - na jeden rok. Podmínkou je univerzitní diplom, praxe v oboru žurnalistiky a sociálních médií, zkušenosti tiskového mluvčího a znalost francouzštiny, angličtiny a ruštiny. Náplní práce je mimo jiné i monitoring ruskojazyčných médií či podílení se na mediálních kampaních.

Své kandidáty podle informací serveru navrhly zatím jen Polsko, Litva a Estonsko. Právě tyto země na nebezpečí ruské informační války upozornily otevřeným dopisem komisařce pro zahraniční a bezpečnostní politiku Federice Mogheriniové.

Evropská komise zadala bruselskému think-tanku Evropská nadace pro demokracii studii, jak čelit ruské propagandě. Návrhy představí na summitu Východního partnerství v Rize na konci května. "Současná nabídka Kremlem ovládaných médií vychovává v Rusku generaci, na niž více působí mýty než realita a pravda," řekl serveru výkonný ředitel think-tanku Jerzy Pomianowski.