Papež František by mohl v blízké budoucnosti navštívit Českou republiku. V pátek přijal pozvání na Velehrad. Ve Vatikánu to řekl prezident Miloš Zeman, který se s papežem dopoledne setkal. Návštěva Františka v Česku by se podle Zemana měla uskutečnit do jara 2018, kdy českému prezidentovi končí jeho první funkční období.

"Svatý otec přijal pozvání na Velehrad. A protože přijetí takových pozvání bývá někdy pouze diplomatickou zdvořilostí, slíbil, že se tak stane v blízké budoucnosti," uvedl Zeman. Při otázce na konkrétní termín návštěvy prezident řekl, že se uskuteční dříve, než šéf hradního protokolu Jindřich Forejt nastoupí jako velvyslanec ve Vatikánu. To by se prý mělo stát před koncem Zemanova prvního funkčního období.

"Diskutovali jsme o struktuře této návštěvy. Nabídl jsem svatému otci dvě varianty. Buď pastorační cestu, nebo setkání s patriarchy ortodoxních církví v rámci ekumenie. Svatý otec se rozhodl pro druhou variantu, a já jsem proto požádal kardinála Duku, aby zaslal pozvání oněm patriarchům, aby se uskutečnila tato ekumenická schůzka na Velehradě," uvedl tak prezident.

Zeman papeži předal dary

Dopolední audience v Apoštolském paláci, které se zúčastnila i Zemanova žena Ivana, trvala asi hodinu. V její druhé části se připojila také prezidentova delegace.

Při představování členů delegace Zeman papeži podle serveru iDnes.cz představil ředitele hradního protokolu Jindřicha Forejta i jako "nejdůležitějšího, hluboce věřícího člověka a, doufám, že budoucího velvyslance ve Vatikánu".

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček potvrdil, že o tomto tématu Zeman s papežem mluvil. O Forejtově kandidatuře na velvyslaneckou funkci se v českých médiích už dříve spekulovalo.

Zeman na setkání předal papežovi několik darů – kopii sošky Pražského Jezulátka a rovněž pětici aktovek. "Nejenom klasickou aktovku, která je trochu podobná té, kterou tak rád nosí, ale – a v tom je taková trochu nadnesenost – čtyři další aktovky ve čtyřech základních liturgických barvách církevního kalendáře: zelenou, bílou, červenou a fialovou," řekl šéf hradního protokolu Forejt.

Papež prezidentovi daroval mimo jiné pero.

Na závěr audience František požehnal základním kamenům dvou hospiců.

Jeden bude postaven v Hradci Králové, sociální domov se zvláštním režimem hospicového typu vyroste v Újezdu u Brna. Stavba hospiců je oblíbeným Zemanovým tématem. Prezident již dříve řekl, že by církev na jejich budování měla využít prostředky, které získá v rámci restitucí od státu. Tohle téma chce otevřít i během rozhovoru s papežem.

Během dalšího programu český prezident uctí památku bývalého papeže Jana Pavla II. a kardinála Josefa Berana. Navštíví také českou papežskou kolej Nepomucenum, kde bude diskutovat s českými bohoslovci, kteří na koleji žijí.

Do Vatikánu se Zemanem přiletělo přes 30 členů pěveckého sboru Stojanova gymnázia, které sídlí ve Velehradě. Papežovi tak mají symbolicky přivézt také kus Velehradu, kam loni nemohl přijet na oslavy příchodu věrozvěstů Cyrila a Metoděje.

Českého prezidenta do Vatikánu doprovodili také kardinál Dominik Duka, olomoucký arcibiskup Jan Graubner a opat Strahovského kláštera Michael Josef Pojezdný.

Související