Ruské ministerstvo obrany v úterý poprvé zveřejnilo obrázek nového tanku T-14 Armata, který je už měsíce předmětem spekulací a dohadů zbrojních expertů.

Tank, jehož prvních několik exemplářů se má objevit na vojenské přehlídce na Rudém náměstí 9. května, se objevil na ministerském webu se zahalenou věží.

"Tank na platformě Armata je určen k využití jako základní bojový tank ruských pozemních vojsk se zásadně novými takticko-technickými charakteristikami a s novým automatickým nabíjením," stojí na webu ministerstva obrany.

Neoficiální snímky pronikly na internet už letos v březnu, když byla nová zbraň vyfotografována na železničním voze v obci Alabino u Moskvy.

Armata má ztělesňovat novou generaci obrněnců, a to údajně i s novou koncepcí bezposádkové věže.

Posádka má totiž být chráněna v opancéřované "kapsli" uprostřed vozidla. 

"Tank vypadá mohutněji než T-72 a T-90, což se vysvětluje množstvím novinek souvisejících s umístěním posádky a motoru a s požadavky, aby z tanku bylo možné vyvinout také těžké bojové vozidlo pěchoty a další modifikace," prohlásil nedávno zbrojní expert Konstantin Bogdanov.

Nový tank je součástí obřího programu přezbrojení ruské armády, který Kreml plánuje dokončit v roce 2020. Biliony rublů mají být uvolněny na vývoj a nákup nových palebných prostředků, bojových letounů a lodí i na budování moderní armádní infrastruktury a celkovou reformu ruských ozbrojených sil.

Rusko zřejmě vojenský rozpočet na příští rok vzhledem k hluboké hospodářské a finanční krizi upraví, podle odborných médií se ale přezbrojení armády úspory týkat nemají.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist