Italská policie zadržela kapitána a jednoho člena posádky lodi, která o víkendu ve Středozemním moři ztroskotala s bezmála tisícovkou běženců na palubě. V úterý to podle agentury AP oznámila italská prokuratura. Dvojici se spolu s necelými třemi desítkami lidí podařilo neštěstí přežít. Oblast tragédie stále prohledávají záchranáři, kteří pátrají po možných přeživších. Dva údajné převáděče lidí zadržela policie také v Řecku. Podle dnešní zprávy Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) zahynulo od počátku roku ve Středozemním moři třicetkrát více migrantů než ve stejném období loňského roku.

Sedmadvacetiletého tuniského kapitána ztroskotaného plavidla a syrského člena posádky zatkla policie ještě na záchranné lodi, která převážela 27 přeživších na Sicílii. Oba muži byli obviněni z napomáhání nelegální imigraci, kapitán navíc čelí obvinění z mnohonásobného zabití z nedbalosti.

Rybářská loď, která převážela podle výpovědi přeživších až 850 běženců, ztroskotala v sobotu pozdě v noci několik desítek kilometrů od libyjských břehů. Pokud se vysoká bilance obětí potvrdí, bude to jedno z nejtragičtějších neštěstí ve Středomoří. 

Podle přeživších, které citovala agentura ANSA, se loď převrátila po srážce s portugalským obchodním plavidlem Král Jakub, které jí plulo na pomoc. Kolizi způsobil údajně jeden ze členů posádky, který nedával pozor na kurz lodi a místo toho se pokoušel skrýt mezi migranty. Vzniklá panika pak loď rozhoupala, což vedlo k jejímu převržení. Kapitán portugalské lodi sice popřel, že by ke srážce došlo, italští vyšetřovatelé nicméně tuto verzi už označili za nejpravděpodobnější.

Dva údajné převáděče lidí zatkla v úterý také řecká policie na ostrově Rhodos. Na muže ve věku 26 a 27 let prý upozornili sami uprchlíci, kteří přežili pondělní nehodu lodi u východního pobřeží ostrova. Přinejmenším tři lidé při ztroskotání plavidla zahynuli, asi 90 jich řecká pobřežní stráž zachránila.

Řecko se stejně jako Itálie potýká s nebývalým přílivem nelegálním imigrantů. V noci na dnešek pobřežní stráž údajně z vod Egejského moře vytáhla téměř sto lidí, jejichž dvě lodě se prý potopily u ostrovů Lesbos a Samos. Dalších třicet běženců z lodi v nesnázích zachránilo v úterý u svých západních břehů Turecko.

Z Libye často odplouvají lodě s běženci do Evropy, neboť pašeráci využívají chaosu, který v zemi po pádu autoritářského režimu panuje. Evropská unie se nyní chystá proti převaděčům důrazněji zasáhnout. Riskantní plavby si každoročně vyžádají stovky lidských životů.

"Čelíme organizované kriminální činnosti, která produkuje spousty peněz a která hlavně ničí mnoho životů," prohlásil italský premiér Matteo Renzi na pondělní tiskové konferenci. Organizátory nelegálních převozů migrantů Renzi označil za "bezohledné lidi handlující s lidskými životy" a jejich počínání přirovnal k obchodování s otroky.

Italská policie mezitím v reakci na víkendovou tragickou událost a několik obdobných incidentů lodí s migranty z posledních dnů provedla zátah proti síti osob, které cesty běženců z Afriky do Evropy organizují. V pondělí při raziích zadržela 24 lidí. 

Přívalem migrantů do Evropy, kterému čelí jižní členové EU, se ve čtvrtek bude zabývat mimořádný unijní summit. Brusel prozatím uvažuje o tom, že posílí kontrolní a záchranné operace ve Středomoří, vyloučeno není ani potápění prázdných lodí, které převaděči používají.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist