Bojovníci Islámského státu rozšířili na internetu video zobrazující údajnou popravu dvou skupin egyptských křesťanů v Libyi. Členy první skupiny zastřelili, druhé sťali. Pravost půlhodinového videa nelze nezávisle ověřit, podle agentury AP jsou ale obrázky podobné dřívějším záznamům.

Východoafrická Etiopie násilnou smrt celkem zhruba tří desítek lidí odsoudila. Nedokáže ale zatím potvrdit, zda to byli její občané, informovala s odvoláním na mluvčího etiopské vlády agentura Reuters.

Video začíná líčením toho, co označuje jako vztahy mezi muslimy a křesťany. Následují scény radikálů ničících kostely, hroby a ikony. Poté maskovaný ozbrojenec s pistolí v dlouhém projevu tvrdí, že křesťané musí přestoupit na islám, nebo platit zvláštní daň předepsanou koránem. Následuje záznam zastřelení první skupiny.

Vražda se údajně odehrála na jihu Libye. Druhá hromadná poprava byla provedena na některé z pláží na východě Libye. Oběti tam byly sťaty.

Ze záznamu není podle AP jasné, odkud oběti pocházely. Bojovník IS na záznamu tvrdí, že jde o etiopské křesťany.

Podle zpravodajského serveru BBC se má za to, že oběti byly členy etiopské církve. Představitel kanceláře patriarchy etiopské ortodoxní církve AP sdělil, že oběťmi byli zřejmě etiopští běženci, kteří doufali, že se dostanou do Evropy. Podobné naděje chovají tisíce afrických uprchlíků, pro které se uzlovým bodem na cestě přes Středozemní moře na "starý kontinent" stala právě severoafrická Libye.

Etopie, kde většinu obyvatelstva tvoří etiopští ortodoxní křesťané, se zapojila do vojenských útoků v sousedním převážně muslimském Somálsku, což vyvolalo hněv islámských radikálů.

"Muslimská krev, která protekla rukama vašeho náboženství, není laciná," prohlašuje podle AP radikál v novém videozáznamu. O krocích vlády v Addis Abebě se ale výsleovně nezmiňuje.

Koncem března muslimští radikálové zveřejnili video, na kterém jejich bojovníci stínají hlavy osmi mužům, údajně šíitským muslimům. Dotyční prý byli zabiti v provincii Hamá v centrální části Sýrie.

Poslední dvě videa extremistů, zveřejněná v tomto měsíci, ukazují následky ničení historických památek ve starověkém městě Nimrúdu v Iráku a v severoiráckém městě Hatra. Podobným způsobem IS postupuje i v dalších místech historického významu na území Iráku a Sýrie, která ovládá.

Nedělní zpráva OSN navíc informuje, že tažení radikálů z hnutí Islámský stát (IS) v západoirácké provinicii Anbár vyhnalo více než 90 tisíc lidí z jejich domovů. Tisíce rodin uprchly z Ramádí, správního střediska provincie, poté, co do něho vnikli bojovníci IS. Utíkají také z třech vesnic v okolí tohoto města, jichž se IS zmocnil před několika dny.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist