Ruská ekonomika loni rostla o 0,6 procenta, výroba se zvýšila, zvedá kurz rublu a podařilo se ochočit inflaci, prohlásil ruský prezident Vladimir Putin během své každoroční živě vysílané besedy, která obvykle trvá několik hodin.

Rekordně podle Putina rostl trh s nemovitostmi a bydlením, rostly i vklady v ruských bankách. Naopak se podle ruského prezidenta nedařilo středně velkým podnikům.

Nezaměstnanost se v Rusku podle Putina pohybuje na úrovni 5,8 procenta, což ruský prezident označil za solidní výsledek v porovnání se zeměmi Evropské unie. "Co se týče zdrojů, těch máme spoustu. A jde-li o zdroje lidské, pracovní síly, vím ze setkání s obyvatelstvem, jak jsou naladěni," uvedl Putin na otázku ohledně nezaměstnanosti a stagnujících mezd.

Někdejší ruský ministr financí Alexej Kudrin během besedy uvedl, že ruská ekonomika má růst tempem 1,5 procenta, což je tvrzení v rozporu s většinou světových statistik. Podle nich je ruská ekonomika po uvalení sankcí v recesi. 

"Co se týče sankcí, měl jsem takovou debatu s podnikateli a řekl jsem jim, že by asi nebylo oprávněné teď čekat jejich zrušení," uvedl ruský prezident na jeden z dotazů, který se týkal sankcí, které Západ zavedl po anexi Krymu.

Sankce je třeba využít k nastartování nového rozvoje, zejména cestou náhrady dovozových špičkových technologií a zvýšené produkce potravin, uvedl prezident. Propad ekonomiky není podstatný, hospodářství se vzpamatuje do dvou let, možná i dříve, řekl Putin.

"Existuje mnoho hrozeb, které nelze předpovědět. Pokud ale zachováme stabilní vnitropolitickou situaci a konsolidovanou společnost, žádné hrozby nás neohrozí," prohlásil Putin.

Státní orgány podle něj pracují v Rusku optimálně, a to i v podmínkách hospodářských problémů a protiruských sankcí vyhlášených v souvislosti se situací kolem Ukrajiny. "Naším úkolem je projít toto období s co nejmenšími ztrátami," konstatoval šéf Kremlu.

Putinova "Přímá linka" se pozitivně odrazila i na kurzu rublu. Ten vůči dolaru posílil na úroveň 49,95 rublu. Podle serveru Lenta.ru si polepšil i vůči euru. To se prodává za 53,15 rublu.

"Rakety pro Írán jsou obranné. Ukrajinci a Rusové jsou jeden národ."

Druhá hodina přímého přenosu se týkala především zahraniční politiky. Putin v minulých dnech zrušil zákaz dodávky protiraket S-300 Íránu. Teherán už v roce 2007 uzavřel s Ruskem kontrakt na dodávku několika baterií těchto zbraní, avšak jejich vývoz zakázal předchozí prezident Dmitrij Medveděv v roce 2010 pod tlakem Západu. Izrael chystaný vývoz raket ostře odsoudil a kritizoval ho i Washington.

Realizace kontraktu má podle prezidenta Putina i ekonomické důvody. Cena systému S-300 se blíží miliardě dolarů a ruským výrobcům ji nikdo neuhradí, upozornil prezident. Přestože po pozastavení kontraktu v roce 2010 se objevily nabídky, že některý jiný stát systém odkoupí, žádná nabídka nepřišla, dodal.

Ruské protirakety rozmístěné v Íránu Izrael "absolutně neohrožují", jde o čistě obranný systém, komentoval Putin kritické výhrady Tel Avivu. Vzhledem ke konfliktu v Jemenu zároveň jde o faktor zadržování, uvedl Putin.

Nepříliš překvapivé byly i Putinovy výroky na téma ukrajinské krize. Ruský prezident prý nevidí snahu současného ukrajinského vedení obnovit sociální sféru, což bylo součástí dohody podepsané v Minsku. 

"Domnívám se, že současné vedení Ukrajiny se dopouští řady chyb a výsledky jsou negativní, ale je to jejich volba. Dlouho jsem prezidenta přesvědčoval, aby v bojích nepokračoval. Nejprve to byl pan Oleksandr Turčynov, pak Petro Porošenko, který měl šanci vše vyřešit mírovou cestou," prohlásil ruský prezident. Zároveň uvedl, že nečiní rozdíl mezi Ukrajinci a Rusy, jedná se o jeden národ. 

Putin zmínil, že je "důležité zachování práv Rusů žijících na území Ukrajiny i těch, kteří se považují za Rusy, byť to nemají napsáno v dokladech". Zároveň prohlásil, že ruská vojska na Ukrajině nejsou a do vnitroukrajinského dění se Kreml vměšovat nechce. Válku s Ukrajinou Putin považuje za "nemožnou".

Putin též naznal, že Sovětský svaz po skončení druhé světové války státům, které osvobodil od nacistů, vnutil svůj ekonomický model. Zároveň však upozornil na nekorektní paralely mezi nacistickým Německem a stalinistickým Ruskem. Stalinistický režim prý nikdy neměl za cíl vyhladit celou skupinu lidí. 

Vražda Němcova je "šílená tragédie"

Vladimir Putin se nevyhnul ani nepříjemné otázce ohledně zavraždění předáka ruské opozice Borise Němcova. "Boris Němcov byl vůči mně a vládě velmi opozičně vyhraněn, ale vztahy jsme měli v podstatě dobré. Takováto vražda je šílená tragédie. Co se týče vyšetřování, tak po dni a půl se vyšetřovatelům podařilo zjistit jména pachatelů. Otázkou bylo, kdy a kde je zatknout. A já bych chtěl pochválit orgány, které vyhodnotily situaci, vyhodnotily možnosti. Nechci prozrazovat metody, ale celkově ta situace byla vyřešena v rámci hodin," řekl Putin.

Němcovovi přátelé ale tvrdí, že strůjci vraždy zůstávají na svobodě, a připisují odpovědnost za vraždu režimu, který v zemi vytvořil ovzduší nesnášenlivosti a nenávisti k odlišně smýšlejícím.

Pokud jde o ruskou liberální opozici, ta má podle šéfa Kremlu právo účastnit se veřejného politického života. Dostane-li se do parlamentu, ponese odpovědnost za vše, co navrhuje. Mimo parlament je možné kritizovat vše, uvedl prezident.

Moderátoři Přímé linky mezitím oznámili, že na Ukrajině byl zavražděn proruský novinář Oles Buzyna. Informaci potvrdilo ukrajinské ministerstvo vnitra.

"Na Ukrajině dochází k vraždám, které nejsou vyšetřovány. A nevšímají si toho nikde, ani v Evropě," reagoval šéf Kremlu na zprávu o vraždě novináře.

Washington prý některým politikům nedovolil návštěvu Moskvy

Putin komentoval i absenci západních politiků na květnových oslavách konce druhé světové války v Moskvě. Účast na oslavách je podle něj volba každého politika, "některým to ale Washington nedovolil".

Putin upozornil, že absenci západních vůdců v Moskvě nikdy oficiálně nekomentoval. "Cizí volbu budeme vždy respektovat. Pokud lidé v jakékoli formě chtějí projevit úctu obětem nacismu a vzdají čest osvoboditelům, přivítáme to. Kdo chce, do Moskvy přijede, kdo nechce, nepřijede. My oslavíme svůj svátek," řekl ruský prezident. Dodal, že Rusko na Západ "nebude cenit zuby", nebude se izolovat, ale ani spolupráci se Západem stranit.

Bílý dům účast na oslavách v Moskvě odřekl a do Ruska nepřijede ani velká většina západoevropských vůdců. Český prezident Miloš Zeman se oslav krátce zúčastní, vojenské přehlídce na Rudém náměstí ale přítomen nebude.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist