Čína vytvoří "černou listinu" turistů, kteří se v zahraničí chovají špatně. Informovaly o tom čínské sdělovací prostředky. Vznik seznamu je reakcí na rostoucí počet případů, kdy Číňané v zahraničí udělali ostudu, jež pronikla do místních i světových médií, napsala v pondělí agentura AFP.

Databázi cestovatelů, kteří se v cizině něčeho podobného dopustili, bude spravovat čínský Národní turistický úřad (NTA). Jména neukázněných má předávat policii, celníkům, a dokonce i bankám. Odpovědné úřady informují dotyčné, že byli na seznam umístěni, a doporučí jim "nápravná opatření s cílem zmírnit vzniklé škody a negativní dopad svého chování", uvedl NTA bez dalších podrobností.

Na seznam může turisty dostat například "nespolečenské chování v dopravních prostředcích, ničení soukromého či veřejného majetku, nerespektování místních zvyků, ničení historických památek anebo zapojení do gamblerských či pornografických aktivit", upřesnila oficiální tisková agentura Nová Čína. Na černé listině provinilci zůstanou dva roky.

Rychlý růst čínské ekonomiky během posledních deseti let rozšířil řady příslušníků střední třídy, kteří dychtí po návštěvě ciziny. Loni čínští cestovatelé podle oficiálních údajů vyrazili na 100 milionů zahraničních cest, mezi něž se počítají i výlety do Hongkongu, Macaa či na Tchaj-wan.

Jak roste počet Číňanů cestujících do zahraničí, stoupá také počet zahanbujících případů jejich nevhodného chování. V Thajsku například čínští turisté rozčílili místní obyvatele, když si na letišti sušili spodní prádlo, vyměšovali na veřejnosti a v chrámu kopali do zvonu.

Pozornost médií vyvolaly případy vzteklého řádění Číňanů v letadlech včetně jednoho, který za letu otvíral nouzové dveře, či ženy, která na palubní personál chrstla horké nudle. V roce 2013 vyvolal poprask případ Číňana, který na jednu z egyptských památek napsal své jméno.