Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov ocenil českého prezidenta Miloše Zemana poté, co se dostal do sporu s americkým velvyslancem v Praze kvůli své chystané cestě do Moskvy na oslavy 70. výročí sovětského vítězství v druhé světové válce. Ty většina státníků v Evropské unii hodlá pominout kvůli ruské roli v ukrajinské krizi.

"Zeman je prostě člověk, který má vlastní důstojnost a vlastní hrdost. Ne všichni jsou takoví, bohužel," poznamenal Lavrov v interview šéfovi prokremelského mediálního holdingu Rossija segodňa Dmitriji Kiseljovovi. V rozhovoru vysílaném o pondělním večeru označil Lavrov vyjádření amerického velvyslance za "děs", který ani nebude komentovat. Obecně však poznamenal, že Američané se v zásadě snaží omezovat vztahy všech zemí s Ruskem, a to "všech (zemí) bez výjimky".

List Moskovskij komsomolec k tomu napsal, že Lavrov fakticky podpořil Zemanův postup vůči americkému velvyslanci, ačkoliv v této věci s prezidentem nesouhlasí ani předseda české vlády.

Slovní přestřelka mezi Pražským hradem a velvyslanectvím USA v Praze měla v Rusku široký ohlas. Výhrady velvyslance Andrewa Schapira vůči cestě prezidenta Miloše Zemana na moskevské oslavy konce druhé světové války i prezidentovu reakci zaznamenala prakticky všechna hlavní ruská média.

Zeman také na sociálních sítích sklízel chválu za to, že ukázal americkému velvyslanci dveře. Jeden z uživatelů webu Pikabu.ru navrhl při oslavách 9. května v Moskvě českého prezidenta vyznamenat jako "opravdového přítele naší země", jakož i proto, že "opominout takového správného chlapíka by nebylo správné".

Rusko rozeslalo do světa 68 pozvánek na oslavy, které 9. května vyvrcholí vojenskou přehlídkou na Rudém náměstí. Podle ruského tisku je jistá přítomnost prezidentů České republiky, Běloruska, Kazachstánu, Tádžikistánu, šéfů separatistické Abcházie a Jižní Osetie, prezidentů Indie, Číny, Jižní Afriky, KLDR, Vietnamu a Kuby. Očekávají se i vůdci povstaleckých území na východě Ukrajiny.

Schapiro koncem března v pořadu České televize Události, komentáře upozornil, že Zeman by mohl být v Moskvě jediným vůdčím představitelem státu Evropské unie, což označil za "poněkud prekérní". Zároveň ale podotkl, že není jeho úlohou říkat českému prezidentovi, co má nebo nemá dělat.

Zeman na to v rozhovoru pro Parlamentní listy uvedl, že si nedovede představit, že by český velvyslanec ve Washingtonu radil americkému prezidentovi, kam má cestovat. "Obávám se, že po tomto prohlášení má naopak velvyslanec Schapiro dveře na Hrad zavřené," řekl Zeman.

Zeman se s Lavrovem sešel loni na podzim na okraji asijsko-evropského summitu v Milánu, kdy spolu podle prezidentova mluvčího hovořili asi 45 minut, mimo jiné o ukrajinské krizi.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist