Na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu vedl papež František velikonoční mši. I přes deštivé počasí zaplnily náměstí desetitisíce lidí. V poledne pak při příležitosti oslavy Ježíšova zmrtvýchvstání papež udělil požehnání Urbi et Orbi, tedy Městu a světu.

Své poselství věnoval lidem trpícím v současných válečných konfliktech, mezi nimi jmenoval Sýrii, Irák i Ukrajinu. "Mír vyprošujeme především pro milované v Sýrii a Iráku. Aby ustal lomoz zbraní a bylo obnoveno dobré soužití různých skupin, z nichž se tyto milované národy skládají," řekl papež František.

V požehnání podpořil znovuobnovení mírového procesu ve Svaté zemi a šíření respektu mezi Palestinci a Izraelci. Vzpomněl také na zabité studenty na keňské univerzitě v Garrise.

"Zmrtvýchvstalý Pán ať přinese světlo milované Ukrajině, zejména těm, kteří v uplynulých měsících trpěli násilím konfliktu. Kéž tato země díky nasazení všech zainteresovaných stran dosáhne míru a naděje," řekl.

Ve svém poselství Městu a světu vyzdvihl pokoru a varoval před pýchou, která podle jeho slov stojí za konflikty a násilím ve světě. Po požehnání pak poprosil všechny o společnou modlitbu. "Modlete se za mě a dobrou chuť k obědu," zavtipkoval na závěr papež František, hlava římskokatolické církve.

Vrchol křesťanského roku

Už v pátek na bohoslužbě v Římě papež František odsoudil teroristický útok somálských islamistů z tohoto týdne proti univerzitě na východě Keni, který si vyžádal skoro 150 mrtvých. Útok označil jako akt "absolutní brutality".

Bohoslužba se odehrávala přesně den poté, co militantní skupina al-Šabáb útočila. "Ještě dnes můžeme na vlastní oči, a často úplně v tichosti, pozorovat, jak jsou naši bratři perzekvováni, stínáni a ukřižováni za svoji víru v Ježíše," řekl papež. 

Jako ty, kteří trpí pod tíhou kříže, označil papež František uprchlíky ze Sýrie a Íránu, ale také Nigerijce pronásledované radikály z islamistického hnutí Boko Haram. Podle papežových slov je svět oprávněný k tomu, aby použil vojenské síly v boji proti "nespravedlivé agresi" Islámského státu.

Velikonoční poselství je každoročně pro papeže příležitostí vyjádřit znepokojení nad konflikty a popřát mír celému světu. Zpravidla vyjadřuje solidaritu zemím sužovaným terorismem, válkami i přírodními katastrofami.

Velikonoční týden vyvrcholí pondělím, které je ve znamení radosti křesťanů z vykoupení. V českých zemích se podle folklorních tradic chodí na koledu spojenou s pomlázkou či "mrskačkou". Vajíčka a kraslice symbolizují jako v jiných zemích krásu oslavovaného zrodu nového života.