V Řecku ve středu zahájil činnost parlamentní výbor zřízený vládou premiéra Alexise Tsiprase, jehož cílem je požadovat odškodnění za německou okupaci z druhé světové války. Řečtí politici již v minulých týdnech hrozili, že může dojít k zabavování německého majetku v Řecku.

Vytvoření výboru nejspíš ještě prohloubí napětí mezi Aténami a Berlínem, uvedla agentura Reuters. Německo téma náhrad válečných škod považuje za uzavřené.

Emotivní kampaň požadující válečná odškodnění je v Řecku vedena již několik desetiletí jak vládami, tak občany. Mnohem viditelnější ale začala být poté, co Řeky tvrdě zasáhla úsporná opatření zavedená pod tlakem z Evropské unie (tedy i Německa) a Mezinárodního měnového fondu výměnou za finanční výpomoc.

Premiér Tsipras již několikrát obvinil Německo za utrpení, kterému musí Řekové čelit. Rovněž Berlín pobouřil, když začal hrozit právě žádostmi o válečné odškodnění. Toto téma navíc nepřímo spojil s jednáním mezi Řeckem a jeho mezinárodními věřiteli ohledně splácení úvěrů.

"Řecká vláda se bude snažit, aby dodržela své závazky. Musí ale rovněž dodržet své nesplněné závazky vůči Řecku a řeckému lidu," uvedl nedávno Tsipras. Řecko potřebuje zbývající peníze z mezinárodního záchranného programu, jinak mu do 20. dubna finance dojdou, uvedla agentura Reuters s odvoláním na zdroj blízký kabinetu.

Výbor, který začal pracovat ve středu 1. dubna, by se měl zabývat otázkou splacení takzvané okupační půjčky, kterou bezúročně získalo nacistické Německo od řecké centrální banky, a rovněž návratem ukradených archeologických památek.

Tsipras obvinil německé vlády z toho, že používají právní triky, aby se vyhnuly zaplacení reparací. Německo veškeré snahy o odškodnění odmítá s tím, že své závazky v minulosti již splnilo. Například v roce 1960 zaplatilo Aténám 115 milionů německých marek (nyní 60 milionů eur).

Spory o odškodnění již několikrát narušily německo-řecké vztahy. Berlín ale dává opakovaně najevo, že tuto záležitost považuje za uzavřenou. "Jsme přesvědčeni, že otázka reparací a odškodnění již byla právně a politicky vyřešena," uvedl na začátku března mluvčí německé vlády Steffen Seibert.

"Měli bychom se soustřeďovat na aktuální otázky," dodal. Podle mluvčího ministerstva financí není důvod, aby byly ohledně reparací zahájeny rozhovory mezi Německem a Řeckem. Požadavek Atén je prý jen snahou odpoutat pozornost od vážných finančních problémů, kterým země čelí.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist